Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Biobank kontynuuje badania. Są nowe pomysły

środa, 21 października 2015 22:14 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Biobank kontynuuje badania. Są nowe pomysły
fot. Dariusz Skrzyniarz
Biobank kontynuuje badania. Są nowe pomysły
fot. Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Regionalne Centrum Naukowo – Technologiczne stawia na rozwój sfery badawczej i optymalizację stosowanych w laboratoriach metod. W podchęcińskim Biobanku rusza realizacja trzech nowych projektów badawczych. „Jak dowiedli naukowcy z Podzamcza Chęcińskiego...” - czy niedługo od takiego sformułowania będą się rozpoczynać doniesienia w branżowych serwisach i czasopismach?

Naukowcy spod Kielc zbadają szereg czynników biologicznych które pozwolą na utworzenie bazy danych dotyczących stanu zdrowia kobiet w okresie okołoporodowym w województwie świętokrzyskim. Wyniki kolejnego z projektów pozwolą zidentyfikować pod kątem mikrobiologicznym powszechne zakażenia krwi pępowinowej oraz określić, jak wpływa proces jej mrożenia na przeżywalność oraz lekowrażliwość bakterii. Trzecie badania będą dotyczyć oznaczenia stężenia czynników wzrostu w osoczu krwi pępowinowej w celu określenia jego ewentualnej przydatności w ortopedii. Michał Piast, dyrektor RCNT z ostatnimi badaniami wiąże duże nadzieje, ponieważ wyniki mogą przydać się medycynie regeneratywnej, czyli terapii komórkami macierzystymi. - To może się wiązać też z przeniesieniem wyników badań do fazy komercyjnej – mówi dyrektor Piast. Dodaje, że projekty zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez Komisję Bioetyczną przy Świętokrzyskiej Izbie Lekarskiej w Kielcach.

Niedawno pracownicy Biobanku dowiedli, że ilość komórek macierzystych w krwi pępowinowej ma związek z płcią dziecka. Wyniki badań zostały opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie branżowym Journal of Blood Disorders and Transfusion.

Naukowcy próbowali określić zależności pomiędzy liczbą izolowanych komórek macierzystych a różnymi czynnikami takimi jak tydzień i rodzaj porodu, płeć dziecka, grupa krwi. Badania wykazały związek pomiędzy liczbą komórek macierzystych a płcią dziecka. Badacze odkryli większą liczbę komórek macierzystych w przypadku płodów męskich. Ponadto, nie wykryto statystycznie istotnego związku pomiędzy liczbą komórek macierzystych a grupą krwi płodu. Badania zostały przeprowadzone na materiale biologicznym pochodzącym od grupy 189 pacjentek, w związku z czym zasadne zdaje się być ich powtórzenie na większej grupie badawczej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO