Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Co ciekawego czeka nas w weekend? Sprawdźcie…

czwartek, 18 listopada 2021 12:48 / Autor: Adrianna Linertowicz
Co ciekawego czeka nas w weekend? Sprawdźcie…
Co ciekawego czeka nas w weekend? Sprawdźcie…
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Wystawa artystyczna, Festiwal Roślin, a może warsztaty poświęcone ceramice? Jest kilka ciekawych propozycji na przedostatni weekend listopada, choć pogoda ostatnio nas nie rozpieszcza.

 W MIEŚCIE

Wystawa „To też ceramika” w Instytucie Dizajnu

Piątek, 19 listopada, godzina 18, Instytut Dizajnu. Ceramika, która towarzyszyła człowiekowi od tysiącleci, zmienia się wraz z rozwojem cywilizacyjnym. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat jej ekspansja przyspiesza w takim tempie, że coraz trudniej za nią nadążyć. Co dzisiaj oznacza słowo ”ceramiczny”? Pochodząca od greckiego słowa κέραμος (keramos – ziemia, glina) ceramika to materiał, który jest ogniotrwały, nieorganiczny i niemetaliczny. Jednak nawet tak uproszczoną definicję nowoczesne materiały potrafią naginać. Jest obecna w naszych domach, samochodach, komputerach, a nawet ciałach. Używamy jej m. in. w przemyśle produkcyjnym, medycznym, motoryzacyjnym czy militarnym. Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. endoskopowe narzędzia chirurgiczne, porcelanowy mostek, kroplówkę ceramiczną, świecę zapłonową, płyty DVD wielokrotnego użytku itp. Kuratorkami wystawy są Marta Dachowska & Jolanta Szymanowska.

https://idkielce.pl/project/wystawa-to-tez-ceramika/

Debata online „Województwo Świętokrzyskie w perspektywie polskiej i europejskiej…”

Piątek, 19 listopada, godzina 14, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Kielcach. Podczas debaty porozmawiamy m.in. o kierunkach funkcjonowania i rozwoju Unii Europejskiej w realiach długotrwałej pandemii, wyzwaniach rozwojowych Regionu Świętokrzyskiego oraz o długofalowych konsekwencjach społeczno-gospodarczych choroby COVID-19. W debacie wezmą udział: Jolanta Szymańska – ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, dr hab. Sławomir Pastuszka – Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Grzegorz Orawiec – Moderator debaty, Prezes Fundacji Świętokrzyski Instytut Samorządu Terytorialnego. Transmisja live na Facebooku Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Kielcach.

https://fb.me/e/1Qk3OK3dK

Festiwal Roślin

Sobota-Niedziela, 20-21 listopada, od godziny 8, Hala Widowiskowo-Sportowa przy ulicy Żytniej. Zapowiada się prawdziwa gratka dla miłośników roślin. Wielkimi krokami zbliża się bowiem wydarzenie w całości im poświęcone, czyli Festiwal Roślin. Organizatorzy zapowiadają, że będzie można je zakupić w wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Jesienna edycja największego targu roślin doniczkowych odbędzie się już w trzeci weekend listopada (20-21 listopada), na Hali Widowiskowo-Sportowej przy ulicy Żytniej. Będzie można dostać rośliny doniczkowe prosto z hodowli, bez pośredników. Zarówno te popularne okazy, jak i te egzotyczne.

https://www.emkielce.pl/ciekawostki/zbliza-sie-festiwal-roslin

Międzynarodowy Festiwal Piosenkarzy im. Henryka Morysa i Andrzeja Litwina już niedługo w WDK

Niedziela, 21 listopada, godzina 13, WDK. Festiwal jest poświęcony pamięci dwóch kieleckich twórców i zarazem propagatorów kultury muzycznej, którzy często wspólnie pisali i komponowali. Henryk Morys to kielecki muzyk, kompozytor i pedagog, który poświęcił dzieciom i młodzieży przeszło czterdzieści lat pracy instruktorskiej. Z kolei Andrzej Litwin to wieloletni dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, założyciel wielu zespołów, a także autor większości tekstów do piosenek skomponowanych przez Henryka Morysa. Razem przez wiele lat tworzyli niepowtarzalny duet kompozytorsko-literacki, działając na rzecz upowszechniania kultury muzycznej w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

https://www.emkielce.pl/kultura/miedzynarodowy-festiwal-piosenkarzy-im-henryka-morysa-i-andrzeja-litwina-juz-niedlugo-w-wdk

W REGIONIE

Warsztaty „Z ceramiką przez tysiąclecia”

Sobota, 20 listopada, godzina 11, Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki. Zajęcia związane z ceramiką pozwalają na dokonanie samodzielnych prób wytworzenia przez uczestników unikalnych pamiątek. Jeśli źródłem naszej inspiracji będą formy użytkowane przez ludzi w odległej przeszłości, mamy wówczas szansę poczuć, że pomimo upływu czasu, wcale nie są nam oni obcy. Okazją będzie spotkanie warsztatowe pod hasłem „Z ceramiką przez tysiąclecia”, które w sobotę 20 listopada o godzinie 11.00 poprowadzi dr Andrzej Przychodni – dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Więcej szczegółów o wydarzeniu pod linkiem.

http://krzemionki.pl/aktualnosci/z-ceramika-przez-tysiaclecia-warsztaty/

Siłaczka Faustyna Morzycka bohaterką spotkania "O Żeromskim od A do Ż”

Sobota, 20 listopada, godzina 16, Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Masłowie. Tym razem bohaterką spotkania będzie Faustyna Morzycka, która zainspirowała Stefana Żeromskiego do napisania "Siłaczki". Opowieść o niej będzie snuć Jerzy Michał Sołdek. Tuż przed rozpoczęciem spotkania kustosz Kazimiera Zapałowa zaprezentuje zrewitalizowane popiersie Stefana Żeromskiego autorstwa rzeźbiarza Wincenteg Skuczyńskiego (1886 - 1979). Wstęp wolny.

http://szklanydom.maslow.pl/pl/aktualnosci/pokaz/636,silaczka_faustyna_morzycka_bohaterka_spotkania_o_zeromskim_od_a_do_z

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO