Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Cytomammobus znów w trasie

wtorek, 07 lutego 2023 11:26 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Cytomammobus znów w trasie
FOT. ŚCO
Cytomammobus znów w trasie
FOT. ŚCO
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Po zimowej przerwie cytomammobus wyruszył w trasę po województwie świętokrzyskim. W mobilnej pracowni diagnostycznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii panie mogą skorzystać z darmowej mammografii oraz badania cytologicznego w ramach programów profilaktyki onkologicznej.

- W cytomammobusie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii znajduje się cyfrowy mammograf o wysokiej czułości, umożliwiający wykonywanie zdjęć w wysokiej rozdzielczości, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i pozwala wykryć zmiany poniżej trzech milimetrów wielkości. Co więcej, dawka promieniowania emitowana w mammografie cyfrowym jest niższa niż w zwykłym mammografie analogowym – informuje Izabela Opalińska, rzecznik ŚCO.

 - Mammografię najlepiej wykonywać co najmniej  pięć dni po miesiączce. Wtedy piersi są mniej obrzęknięte i samo badanie bardziej komfortowe. Należy także pamiętać, by w dniu badania nie używać antyperspirantów, czy talku, gdyż to może zaburzyć jego obraz. Dobrze jest też zdjąć biżuterię – uzupełnia rzecznik.

W cytomammobusie ŚCO wykonywane są też  dwa badania cytologiczne w ramach jednej wizyty (cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym), co zapewnia dokładniejszą diagnostykę i umożliwia wykrycie wczesnych stanów przednowotworowych, kiedy możliwe jest pełne wyleczenie. Z bezpłatnej cytologii w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy mogą skorzystać mieszkanki woj. świętokrzyskiego w wieku 25 – 59 lat (badanie wykonujemy co 36 miesięcy).

- Cytologię wykonujemy najpóźniej cztery dni przed spodziewaną miesiączką i najwcześniej cztery dni po miesiączce, oprócz tego przez 48 godzin przed badaniem nie należy współżyć – zaznacza Izabela Opalińska.

Jak informuje dr n.med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, w 2022 r. badanie mammograficzne w ŚCO wykonało 5 500 pań. Na badanie cytologiczne zgłosiło się do ŚCO 5005 pań.  – Badania profilaktyczne są adresowane do kobiet zdrowych, które nie zauważyły u siebie żadnych niepokojących objawów. Warto korzystać z takich badań, ponieważ wykrycie nowotworu we wczesnym stadium, bezobjawowym, znacząco zwiększa szanse na wyleczenie – tłumaczy dr Leszek Smorąg.

Badania wykonywane są w godzinach 10-16. Należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument z nr PESEL. Rejestracja na badania pod nr tel. 661 911 300. 

Rozkład na najbliższe dni:

8 lutego – Bejsce – parking przy Urzędzie Gminy

9-10 lutego – Skalbmierz – przy stadionie sportowym, ul. Sokoła 17

13-14 lutego - Czarnocin – przy Urzędzie Gminy

15 lutego – Pierzchnica – na rynku.

 

Tag: ŚCO
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO