Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Czy Kielce są przyjazne kierowcom? Poznaliśmy wyniki rankingu

środa, 13 lipca 2022 10:17 / Autor: Michał Łosiak
Czy Kielce są przyjazne kierowcom? Poznaliśmy wyniki rankingu
Czy Kielce są przyjazne kierowcom? Poznaliśmy wyniki rankingu
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Wolno, nieekologicznie, ale za to bezpiecznie i w miarę tanio – takie wnioski o jeździe samochodem w Kielcach można wysunąć na podstawie rankingu sporządzonego przez firmę Yanosik wraz z Oponeo. W zestawieniu poznaliśmy miasta najbardziej przyjazne kierowcom.

W rankingu, obejmującym 2021 rok, podzielono polskie miasta według kategorii: powyżej 300 tysięcy mieszkańców oraz poniżej 300 tysięcy mieszkańców, gdzie znalazły się Kielce. Każde z nich jest oceniane przez specjalistów w ośmiu różnych kategoriach: prędkości jazdy, aktualnych cen paliw, kosztów ubezpieczenia i wymiany opon, liczby kolizji, dostępności miejsc parkingowych, carsharingu i infrastruktury przyjaznej elektrykom. W swojej kategorii, stolica regionu świętokrzyskiego zajęła piąte miejsce.

Niestety, Kielce są na szarym końcu jeśli chodzi o średnią prędkość w centrum miasta w godzinach 7-21 w dni robocze. Kieleccy kierowcy jeżdżą ze średnią 25 kilometrów na godzinę, podczas gdy w Katowicach wynik to 34 kilometry na godzinę. Taką samą wartość osiągnęli liderzy wśród miast powyżej 300 tysięcy mieszkańców – Warszawa i Lublin.

Kieleccy kierowcy jeżdżą ostrożnie. Tak przynajmniej wynika z liczby zgłoszonych kolizji na tysiąc mieszkańców. Wynik stolicy województwa świętokrzyskiego to 7,3 (1413 kolizji w ciągu roku), podobnie jak u lidera wśród miast powyżej 300 tysięcy, czyli Wrocławia. W Katowicach, które zajęły ostatnią lokatę, w 2021 roku zgłoszono 15,8 kolizji na tysiąc mieszkańców.

W naszym mieście, w porównaniu z innymi, wydamy również najmniej pieniędzy przy parkowaniu w centrum. Zajmujemy w tym względzie drugą pozycję, ustępując jedynie Sosnowcowi, gdzie nie ma strefy płatnego parkowania. Najdrożej jest w Toruniu (średnio 3,67 zł), a wśród większych miast w Poznaniu (średnio 5,73 zł).

W rankingu sprawdzono również rozwój infrastruktury Park N Go – miejsc do parkowania pojazdu w wyznaczonej strefie, która umożliwia szybką przesiadkę do komunikacji zbiorowej. Tutaj znaleźliśmy się na czwartym miejscu z dwoma parkingami, 150 miejscami parkingowymi i 0,8 miejsc parkingowych na tysiąc mieszkańców. Zdecydowanie najlepiej wypadł w tym względzie Rzeszów.

Kielce nie są jednak przyjazne dla samochodów ekologicznych. Twórcy rankingu obliczyli, że na terenie miasta w 2021 roku znajdowało się jedynie sześć stacji ładowania takich pojazdów, co dało wynik jednej stacji na 18,3 kilometra, podczas gdy w Katowicach takich miejsc jest 77 (jedna stacja na 2,1 kilometra).

Stolica regionu nie oferowała również w 2021 roku usługi carsharingu, czyli wynajmowania samochodu na minuty. Taką ofertę mogliśmy spotkać jedynie w trzech miastach z naszej części rankingu.

Jesteśmy także w środku stawki (6 miejsce) jeśli chodzi o cenę benzyny oraz ubezpieczenie samochodu. Za wymianę opon najdrożej, wśród miast do 300 tysięcy mieszkańców, zapłacimy jednak w Kielcach.

Więcej informacji o rankingu znajdziecie na: https://www.oponeo.pl/ranking-miast-przyjaznych-kierowcom

(źródło: Yanosik.pl)

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO