Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Czy zwycięskie logo Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego to plagiat?

środa, 14 kwietnia 2021 14:51 / Autor: Adrianna Linertowicz
Czy zwycięskie logo Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego to plagiat?
Czy zwycięskie logo Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego to plagiat?
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Wiele kontrowersji pojawiło się wokół projektu logo dla Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego, które zostało wybrane przez kielczan poprzez głosowanie. Pojawiają się pytania o to, czy zwycięskie logo jest plagiatem innej pracy?

O sytuacji napisała facebookowa grupa Scyzoryk się otwiera - satyryczna strona Kielc tutaj.

"Logo tak się spodobało na świecie, że już pojawiły się "podróbki", niewiele tylko przerobione (na drugim zdjęciu). Można je kupić w internecie za niecałe 9,99 Euro (screen do strony z tymi "podróbkami")", możemy przeczytać we wpisie opublikowanym na profilu Scyzoryka. W informacji przedstawiono logo zgłoszone na konkurs oraz logo łudząco podobne do zwycięskiego.

173012121 2923275157956499 1964750794229373945 n (1)

Urząd Miasta w odpowiedzi na zapytanie o tę sytuację poinformował, że na chwilę obecną nie wpłynęły żadne oficjalne zastrzeżenia co do projektu logo.

– Każda osoba, która wzięła udział w tym konkursie i zgłosiła swój logotyp, podpisała oświadczenie, w którym zapewniła, że jest autorem pracy zgłoszonej do konkursu. Jednocześnie oświadczyła również, że praca konkursowa nie zagraża i nie narusza praw osób trzecich, w szczególności nie narusza ich majątkowych i osobistych praw autorskich. Zapewniła również, że znana jest jej okoliczność, że za wszelkie roszczenia osób trzecich, które wynikają z tytułu naruszenia ich praw, odpowiada tylko i wyłącznie uczestnik konkursu – mówi Tomasz Porębski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta. – Jest to zgodne z regulaminem, który każdy uczestnik musiał zaakceptować. Na chwilę obecną nie dotarły do nas żadne oficjalne zastrzeżenia od innych osób, które podejrzewałyby plagiat w związku z tą sytuacją – dodaje Porębski. 

Z prośbą o opinię w kwestii obu projektów graficznych postanowiliśmy zapytać niezależnego grafika komputerowego.

– Moim zdaniem, przy tym porównaniu, pierwsza praca może być plagiatem. Pierwsze logo nic nowego i twórczego nie wnosi w stosunku do tego kolorowego, pomijając takie drobne szczegóły. Jest też mniej estetyczne, jakby to była taka nieudolna próba pożyczenia koncepcji – wypowiedział się Rafał Besztak, grafik komputerowy i UX/UI Designer.

A czy w Waszym odczuciu można tu mówić o plagiacie?

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO