Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Za darmo dla wolontariuszy WOŚP i Szlachetnej Paczki?

środa, 15 grudnia 2021 11:57 / Autor: Weronika Kępa
Za darmo dla wolontariuszy WOŚP i Szlachetnej Paczki?
Za darmo dla wolontariuszy WOŚP i Szlachetnej Paczki?
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Pomagają starszym, biednym, chorym i słabszym. Są aniołami, które czuwają nad nami, nie pobierając za to ani złotówki, a często jeszcze inwestując własne środki. Mowa o wolontariuszach WOŚP i Szlachetnej Paczki. By odciążyć ich budżet i nie narażać na dodatkowe koszty władze Kielc proponują, by po mieście podróżowali za darmo.

Przypomnijmy: z końcem listopada wiceprzewodnicząca kieleckiej rady miasta, Anna Kibortt zawnioskowała o bezpłatne przejazdy autobusami dla wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wówczas wiceprezydent Agata Wojda zapowiedziała, że stosowny dokument w tej sprawie pojawi się na grudniowej sesji. Radny Marcin Stępniewski uważa jednak, że Szlachetna Paczka również powinna zostać objęta ulgami. Złożył więc poprawkę do prezydenckiego projektu uchwały.

– Uznałem, że nie możemy skupiać się wyłącznie na jednej organizacji pozarządowej, żeby nie narazić się na zarzut stronniczości, i powinniśmy wesprzeć większą liczbę organizacji, które szerzą pomoc. Uznałem, że Szlachetna Paczka będzie tą, która nie wzbudzi kontrowersji wśród radnych – tłumaczy radny Stępniewski.

Zgodnie z poprawką, wolontariusze Szlachetnej Paczki mieliby korzystać z bezpłatnych przejazdów w okresie od 1 listopada aż do dnia finału, który w tym roku przypadł na 12 grudnia.

– Utrata dochodów przez ZTM z tego tytułu będzie iluzoryczna w skali całego budżetu. Bowiem, jak wskazuje Szlachetna Paczka, w 2020 roku w Kielcach było 68 wolontariuszy. Kiedy przemnożymy to przez kwotę miesięcznego biletu w komunikacji miejskiej, otrzymujemy zaledwie kilkanaście tysięcy złotych – mówi radny.

– Uważam, że byłoby to ogromne wsparcie dla wolontariuszy, którzy właśnie w listopadzie zaczynają przeprowadzać ankiety wśród rodzin, które zgłaszają się do Szlachetnej Paczki i przemieszczają się przez miasto z dużą intensywnością – dodaje.

Temat został poruszony na ostatniej komisji finansów. Za poprawką zgłoszoną przez Marcina Stępniewskiego zagłosowało czterech radnych, dwóch z Koalicji Obywatelskiej wstrzymało się od głosu. Decyzję w tej sprawie podejmie jednak całe gremium.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO