Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Dodatek osłonowy – kto otrzyma pomoc i jak złożyć wniosek?

poniedziałek, 10 stycznia 2022 15:06 / Autor: Michał Łosiak
Dodatek osłonowy – kto otrzyma pomoc i jak złożyć wniosek?
Dodatek osłonowy – kto otrzyma pomoc i jak złożyć wniosek?
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Wysokie ceny energii, gazu i żywności to jeden z problemów jakimi powitał nas 2022 rok. W opłatach ma pomóc jednak specjalny dodatek osłonowy. Sprawdziliśmy kto może go otrzymać oraz gdzie i jak złożyć odpowiedni wniosek.

Dodatek osłonowy przysługuje jednoosobowemu gospodarstwu domowego jeśli dochód nie przekracza 2100 złotych netto miesięcznie. Dla gospodarstw wieloosobowych ta kwota wynosi 1500 złotych netto na osobę.

– Jeżeli ta kwota zostanie nieznaczne przekroczona to ten dodatek również będzie przysługiwał, ale zostanie on pomniejszony „złotówka za złotówkę” – tłumaczy Edyta Ciesielska, kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Po to, żeby móc ubiegać się o dodatek osłonowy trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Można go pobrać w siedzibie Działu Świadczeń Rodzinnych MOPR przy ulicy Targowej 18 lub w siedzibie Działu ds. Dodatków Mieszkaniowych przy ulicy Bodzentyńskiej 32. Dokument znajdziemy także w internecie: https://mopr.kielce.pl/dodatek-oslonowy/

– Wniosek możemy złożyć w formie papierowej osobiście przy ulicy Targowej. Warto jednak wcześniej zadzwonić pod numer 604-767-079 i umówić się na wizytę. Możemy zrobić to także elektronicznie, ale to wymaga posiadania profilu zaufanego. Starannie wypełniony wniosek możemy również wysłać do nas pocztą – dodaje Edyta Ciesielska.

Wniosek należy złożyć do końca października, aby otrzymać dodatek. Jeśli złożymy go do końca stycznia, wówczas otrzymamy pieniądze w dwóch ratach – do 31 marca i do 2 grudnia. W przypadku wniosku złożonego w późniejszym terminie, dodatek wypłacony zostanie jednorazowo.

Wysokość dodatku zależy od wielkości gospodarstwa domowego. Jeśli jest ono jednoosobowe wówczas wyniesie 400 złotych. W przypadku dwóch lub trzech osób jest to 600 złotych, czterech lub pięciu osób – 850 złotych. Co najmniej sześcioosobowe gospodarstwo otrzyma zaś 1150 złotych.

– Dodatek może być jednak wyższy. Jeżeli głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa, piec kaflowy na paliwo stałe wówczas dane gospodarstwo może liczyć na większą kwotę – zaznacza nasza rozmówczyni.

Tag: MOPR kielce
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO