MIASTO
Dopalacze zabijają. Jak z nimi walczyć?


104 przypadki zatruć dopalaczami odnotował od początku roku Sanepid. Te dane dotyczą tylko regionu świętokrzyskiego. Dla porównania, w całym 2015 roku takich zdarzeń było 141. Co takiego jest w tych środkach, że pomimo śmiertelnego zagrożenia wciąż są tak popularne?
- Istnieje w przestrzeni publicznej określenie "narkotyki dla ubogich". Te środki rzeczywiście są dużo tańsze niż narkotyki - powiedziała w rozmowie z naszym reporterem Elżbieta Socha-Stolarska, Świętokrzyski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. - Rozpoznawanie tego rynku jest jednym z ważniejszych aspektów walki z nim. Musimy wiedzieć, z czego dopalacze się składają, dlatego też pobieramy próbki tych substancji i badamy je, chociażby po to, by potem wiedzieć jak udzielić zatrutej osobie pomocy - dodała.
W naszym województwie inspektorzy sanitarni zabezpieczyli od początku tego roku 714 produktów, z których pobrano 52 próbki do badań. W 9 istniejących punktach sprzedaży przeprowadzili 23 kontrole, które zakończyły się 13 zawiadomieniami do prokuratury i karami na łączną kwotę ponad 300 tysięcy złotych.
Temat dopalaczy podejmiemy szerzej w najbliższym wydaniu Tygodnika eM.

![[FOTO]](/media/k2/items/cache/7026e0f4786fbb23c7e5780be06f8dc6_L.jpg)
![[FOTO] W Kielcach powstała pierwsza w Polsce „Via Ferrata”](/media/k2/items/cache/6cbea909db50d650b0df71c54a10fe03_L.jpg)





