Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ma już 20 lat

piątek, 24 maja 2024 13:54 / Autor: Maria Karyś
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ma już 20 lat
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ma już 20 lat
Maria Karyś
Maria Karyś

Dzięki Europejskiej Karcie Ubezpiecznia Zdrowotnego czujemy się bezpieczniej. Jest bezpłatna i dostępna dla każdego. Ten unijny dokument jest z nami od 20 lat.

- Potwierdza prawo do bezpłatnego leczenia w każdym innym państwie UE lub EFTA, poza swoim miejscem zamieszkania. EKUZ jest wystawiany dla każdej osoby oddzielnie. Nie ma jednej wspólnej karty dla całej rodziny – mówi Agnieszka Białas-Sitarska, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia

Dokument cieszy się ogromną popularnością.

- Świętokrzyski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia wydał łącznie niemal 950 tysięcy kart EKUZ. Rekordowy pod tym względem był 2019 rok z ponad 90 tysiącami wyrobionymi kartami - podkreśla rzecznik.

Przez lata, od wprowadzenia EKUZ w Polsce, zmieniały się okres ważności karty i możliwości wnioskowania o ten dokument. Jak informuje Białas-Sitarska, pierwsze karty wydawane przez NFZ miały tylko dwumiesięczny okres ważności. Wyjątek stanowili emeryci - ich karta była wydawana na 5 lat.

- Obecnie karta EKUZ np. dla osób zatrudnionych lub prowadzących działalność gospodarczą jest wydawana na 3 lata. Emeryci otrzymują ją na 20 lat, a dla dzieci zgłoszonych do ubezpieczenia, EKUZ jest ważna do 18. urodzin – wyjaśnia Agnieszka Białas-Sitarska.

Na początku karta EKUZ była wydawana tylko podczas osobistej wizyty w oddziale wojewódzkim lub delegaturze NFZ oraz korespondencyjnie. Dzisiaj nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby wysłać wniosek o kartę. Wystarczy dostęp do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) lub skorzystanie z elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP.

Znacznie został uproszczony również sam wniosek o kartę EKUZ.

Tag: EKUZ NFZ
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO