Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Główne obchody bez Mszy Świętej. „To odebranie wartości, o które walczyli Żołnierze Wyklęci”

wtorek, 27 lutego 2024 13:50 / Autor: Michał Łosiak
Główne obchody bez Mszy Świętej. „To odebranie wartości, o które walczyli Żołnierze Wyklęci”
Główne obchody bez Mszy Świętej. „To odebranie wartości, o które walczyli Żołnierze Wyklęci”
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Jak co roku, 1 marca będziemy obchodzili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dotychczas, w ramach oficjalnych uroczystości odprawiana była Msza Święta. W tym roku Świętokrzyski Urząd Wojewódzki nie uwzględnił Eucharystii w programie głównym obchodów.

Inicjatywy zorganizowania wspólnej modlitwy podjęły się środowiska patriotyczne. Ta odbędzie się 1 marca o godzinie 15 w bazylice katedralnej. Przewodniczył jej będzie ks. Jacek Kopeć, dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki.

Jak mówi Robert Surma ze Stowarzyszenia Kieleccy Patrioci działacze złożyli wniosek o wpisanie Mszy Świętej w harmonogram uroczystości jako wydarzenie towarzyszące.

– Nie dostaliśmy żadnej informacji, czy urząd się na to zdecydował. Brak Mszy Świętej to tak, jakby Żołnierzom Niezłomnym odebrać jedną z wartości, za którą walczyli. Podczas odnajdywania ich szczątków, znajdowane są ryngrafy z Matką Bożą, czy inne dewocjonalia. Były to więc osoby wierzące. Zachowanie nowej władzy jest kuriozalne – podkreślał.

Sprawdziliśmy. W 2023 roku Msza Święta była jednym z punktów głównych obchodów organizowanych przez wojewodę. Podobnie było w 2022 roku i w latach poprzednich.

O to, dlaczego tym razem główny program nie zawiera Eucharystii zapytaliśmy w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. Próbowaliśmy poznać przyczynę zmiany.

–  W tym roku Msza Święta za pomordowanych i zmarłych Żołnierzy i Kapłanów Niezłomnych będzie wydarzeniem towarzyszącym. Wiemy o tym, że kilka stowarzyszeń z Kielc zamówiło Mszę Świętą o godzinie 15 w bazylice katedralnej. Jeśli ktoś chciałby wziąć w niej udział to nic nie stoi na przeszkodzie. Zwłaszcza, że odbędzie się ona tuż przed głównymi uroczystościami – odpowiedziała Angelina Kosiek, rzecznik wojewody świętokrzyskiego.

Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed ścianą straceń w byłym więzieniu kieleckim rozpocznie się o godzinie 16.30. Od godziny 17 uroczystości odbywać się będę przed Pomnikiem Armii Krajowej na Skwerze im. Stefana Żeromskiego.

Kieleccy Patrioci organizują wydarzenie upamiętniające również 2 marca. Szczegóły:

szewce.jpg

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO