Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Historia złota jak z filmu

sobota, 13 czerwca 2015 16:22 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Historia złota jak z filmu
fot. Dariusz Skrzyniarz
Historia złota jak z filmu
fot. Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Jak wyglądały perypetie polskiego złota w czasach II wojny światowej? Jak rozpoznać fałszywy banknot? Ile tego cennego kruszcu znajduje się w krajowych skarbcach? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi podczas Dni Otwartych w kieleckim oddziale Narodowego Banku Polskiego.

Dni Otwarte to swego rodzaju święto NBP. W oddziałach okręgowych wydarzenie odbywa się co dwa lata. W tym roku motywem przewodnim są wojenne losy polskiego złota. Wokół tego hasła przygotowany został szereg atrakcji. W pomieszczeniach banku ustawione zostały wystawy skarbonek, monet czy nieobiegowych banknotów. Przy poszczególnych stanowiskach kielczanie mogą odbyć podróż w czasie. Wita ich obsługa przebrana w dawne stroje urzędników, którzy nawet wydają pamiątkowy dyplom odbycia praktyk w czeladniczych w miejskiej mennicy!

Głównym elementem wydarzenia jest komiksowa wystawa opowiadająca o losach polskiego złota w czasach II wojny światowej. - Ta historia mogłaby posłużyć do stworzenia scenariusza filmu sensacyjnego. Złoto polskie w 1939 roku warte było 463,6 mln złotych. Skarb ważył 79,5 tony. Po wybuchu wojny droga naszego złota wiodła przez Rumunię, Turcję, Liban, Syrię, Bejrut aby w końcu dostać się do Francji. Stamtąd ruszyło do Afryki Zachodniej by pod koniec wojny zostało przetransportowane do Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanady – opowiada Grzegorz Kłaczkiewicz, dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Kielcach. Z całą tą pasjonującą historią można zapoznać się na Dniach Otwartych placówki.

Pracownicy NBP przy okazji doradzają jak odróżnić banknot prawdziwy od sfałszowanego. - Autentyczny banknot jest przede wszystkim szeleszczący i ma określoną grubość. To dwie cechy, które zwracają naszą uwagę po pierwszym kontakcie z pieniądzem. Ponadto, powinien on mieć charakterystyczne wypukłości wyczuwalne palcem. Są to na przykład symbole, wartości liczbowe oznaczenia słowne. Warto też zwrócić uwagę na znak wodny i nitkę zabezpieczającą. Autentyczne banknoty polskie mają także mikrodruki widoczne pod lupą – wylicza skarbnik Henryka Górzyńska.

Można powiedzieć, że funkcjonowanie NBP to zamknięta enklawa. Dni Otwarte uchylają rąbka tajemnicy na temat funkcjonowania tej bankowości. - Na co dzień NBP jest dość zamkniętą działalnością. Jest to spowodowane tym, że obsługujemy klientów budżetu państwa a nie osób indywidualnych czy podmiotów gospodarczych. Rzeczywiście dostęp do nas jest ograniczony. Dlatego Dni Otwarte są bardzo ważne, ponieważ możemy pokazać czym się zajmujemy. Nasze wydarzenie spełnia rolę edukacyjną – tłumaczy dyrektor Kłaczkiewicz.

Przy okazji Dni Otwartych w NBP całe rodziny mogą wziąć udział w grze fabularnej czy zmierzyć się z otwieraniem bankowego sejfu. Wydana została także „Bankoteka”, czyli książka historyczno-informacyjna o polskim złocie. Wystawiona została także sztaba złota ważąca 12,5 kg o wartości ponad 1,7 mln zł!

NBP w Kielcach zaprasza także w niedzielę w godzinach 10-17. Wstęp wolny.

Kliknij i zobacz fotorelację z wydarzenia!

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO