Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

[INTERWENCJA] Kradną, niszczą i piją. Bezdomni nietrzeźwi okupują kielecki Dworzec Autobusowy

środa, 05 stycznia 2022 11:56 / Autor: Adrianna Linertowicz
[INTERWENCJA] Kradną, niszczą i piją. Bezdomni nietrzeźwi okupują kielecki Dworzec Autobusowy
Fot. Piotr Michalec
[INTERWENCJA] Kradną, niszczą i piją. Bezdomni nietrzeźwi okupują kielecki Dworzec Autobusowy
Fot. Piotr Michalec
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Zaczepiają podróżnych, niszczą mienie, upijają się, a czasem wszczynają awantury. Tak zachowują się osoby bezdomne, które upodobały sobie kielecki Dworzec Autobusowy. "Skala problemu jest dość duża, ale polskie prawo ogranicza nasze możliwości działania", przyznaje Barbara Damian, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach.

Sytuacja jest najtrudniejsza w okresie zimowym - wówczas na Dworcu przebywa najwięcej bezdomnych. Podróżujący skarżą się, że często czuć od nich zapach alkoholu. Przyznają też, że nie czują się bezpiecznie.

– Współczuję tym ludziom, bo mają ciężki los. Jednak czuję się niekomfortowo, gdy szczególnie późną porą wracam do domu, a zostaję zaczepiona o pieniądze. Wiadomo z jakim przeznaczeniem, bo woń alkoholu ciągnie się w promieniu kilkunastu metrów - mówi pani Katarzyna.

– Niestety, ale takie osoby faktycznie pojawiają się na Dworcu. W ostatnim czasie, kiedy na zewnątrz jest deszcz, plucha i mróz, częściej mamy do czynienia z tym problemem. Dworzec jest jednak miejscem publicznym i dopóki takie osoby nie łamią prawa, muszą być traktowane na równi z pasażerami. W przypadku, gdy złamią prawo, na miejsce wzywana jest policja lub straż miejska. Jednak nawet jeśli ci ludzie zostaną wyprowadzeni, to kilka godzin później lub następnego dnia wracają - mówi Barbara Damian.

Problem spożywania alkoholu nie jest jednak jedynym. Dochodzi też do niszczenia mienia Dworca Autobusowego i kradzieży, jak również do awantur.

– Z oczywistych względów w toaletach nie ma kamer, w związku z tym pojawia się problem uszkadzania wyposażenia i kradzieży. Jakiś czas temu uszkodzone zostały krany, z których skradziono metalowe części i baterie. Złamana została deska klozetowa i skradziono szczotki sedesowe. Zgłosiliśmy na policję szkody o łącznej wartości około 5 tysięcy złotych - przyznaje dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach.

– Dwa tygodnie temu grupa bezdomnych wszczęła również kłótnię na Dworcu, w związku z czym na miejsce wezwano policję. Okazało się, że potrzebne były posiłki, toteż wieczorną porą na miejscu pojawiły się trzy radiowozy, a funkcjonariusze musieli użyć siły - dodaje Barbara Damian. Jak tłumaczy, Dworzec Autobusowy jest ogrzewany, z czego nietrzeźwi bezdomni chętnie korzystają w chłodniejszych okresach.

Sprawa ta znana jest również kieleckiej Straży Miejskiej, która od 1 grudnia do 4 stycznia na Dworcu Autobusowym (lub w jego bezpośredniej okolicy) interweniowała aż 31 razy.

– W wyniku interwencji 21 osób odwieziono do wytrzeźwienia lub do ogrzewalni. Wystawiliśmy 7 mandatów, w tym jeden wniosek o ukaranie do sądu - informuje Bogusław Kmieć z kieleckiej straży miejskiej.

– Interweniowaliśmy w takich sytuacjach, jak niestosowanie się do nakazów i zakazów odnośnie noszenia maseczek, spożywanie alkoholu, zakłócanie spokoju oraz dopuszczenie się nieobyczajnego wybryku - wymienia Bogusław Kmieć.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO