Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Jak minął rok w Kielcach i regionie?

piątek, 31 grudnia 2021 08:53 / Autor: Michał Łosiak
Jak minął rok w Kielcach i regionie?
Jak minął rok w Kielcach i regionie?
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Koniec roku to przede wszystkim czas podsumowań. Co działo się w naszym regionie w 2021 roku? Wróciliśmy do najważniejszych wydarzeń z minionych 365 dni.

Oto przegląd najważniejszych wydarzeń w poszczególnych miesiącach.

Styczeń

Nowy rok zaczęliśmy od wyjątkowego prezentu. W Sylwestra, w siedzibie Głównego Urzędu Miar podpisano umowę na budowę Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego. W tym miesiącu uchwalono także budżet miasta, co wcześniej musiano odłożyć ze względu na negatywną ocenę RIO. Styczeń to również czas obostrzeń pandemicznych. W Kielcach, mimo zakazów, otworzył się pierwszy lokal – Family Bistro, a po nim klientów zaczęły obsługiwać kolejne. Inaczej niż zwykle wyglądała też uroczystość Trzech Króli. Zamiast barwnego korowodu idącego przez miasto, mieliśmy wspólne kolędowanie w kieleckiej katedrze.

Luty

Trzeciego lutego obchodziliśmy 25. rocznicę peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej w naszej diecezji. W Kielcach otwarto, mimo wielu przeciwności, przepiękny lodospad, Kadzielnia okazała się najpopularniejsza atrakcją turystyczną regionu, a w mediach pojawiły się informacje o świętokrzyskim Geoparku na liście UNESCO. Powróciła także sprawa terenów w Obicach, które miasto chciało zagospodarować pod lotnisko. W sprawę zaangażowali się też samorządowcy, między innymi marszałek Andrzej Bętkowski. Kielczan zbulwersowały również sowite nagrody dla pracowników instytucji miejskich, wypłacone w czasie pandemii.

Marzec

Biskup Marian Florczyk, biskup pomocniczy naszej diecezji, został powołany na pierwszą, pięcioletnią kadencję do Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. W Gdańsku odbył się zaś ingres arcybiskupa Tadeusza Wojdy, kapłana urodzonego w Kowali na Kielecczyźnie. Na tapetę powrócił temat tzw. uchwały krajobrazowej, porządkującej chaos reklamowy na kieleckich ulicach. W skarżyskim „Mesko” rozpoczął się strajk włoski. Załoga pracowała, ale drobiazgowo przestrzegała przepisów prawa pracy i zasad BHP. Do szpitala tymczasowego w Targach Kielce trafił pierwszy pacjent z koronawirusem.

Kwiecień

Świętowaliśmy Zmartwychwstanie Pana Jezusa, na szczęście, znacznie bardziej uroczyście niż przed rokiem. Nowymi wiceprezydentami Kielc zostali Agata Wojda i Marcin Chłodnicki. W starachowickim MAN BUS rozpoczął się protest związkowców. Wśród postulatów pojawiły się: podniesienie płacy zasadniczej o 200 złotych, a także włączenie premii miesięcznej do stawki osobistego zaszeregowania. Przez „siły natury” został zniszczony krzyż na Pomniku Powstania Listopadowego. W zakładach Mesko doszło do wybuchu. Ranną kobietę do szpitala zabrał helikopter. Rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań.

Maj

W diecezji kieleckiej rozpoczęła się wielka peregrynacja Obrazu Świętego Józefa. Czterdzieści jego wizerunków, poświęconych przez biskupa Jana Piotrowskiego trafiło do wszystkich dekanatów. Kieleccy radni wycofali wniosek ws. referendum o odwołanie prezydenta Bogdana Wenty. Ceny na stacjach benzynowych wróciły do stanu sprzed pandemii.

Czerwiec

To miesiąc ważnej rocznicy: trzydzieści lat temu do Kielc przyjechał bowiem święty Jan Paweł II. Centralnym punktem uroczystości rocznicowych była Msza Święta i spotkanie osób niepełnosprawnych w Masłowie. Kamil Suchański został odwołany z funkcji przewodniczącego Rady Miasta. Jego następcą został Jarosław Karyś. Pułkownik Piotr Hałys stanął na czele 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Lipiec

Elżbieta Śreniawska, dotychczasowa szefowa kieleckiego MPK, została prezesem skarżyskiego Mesko. W Daleszycach koronowano Obraz Matki Bożej Daleszyckiej. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz. Prawdziwym hitem turystycznym okazała się tężnia solankowa w Busku-Zdroju. Do lipca odwiedziło ją 55 tysięcy osób.

Sierpień

Tradycyjnie z Wiślicy wyruszyła Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W tym roku, ze względu na pandemię, miała formę… namiotową. Pątnicy dotarli do Częstochowy 13 sierpnia. W tym miesiącu odbyła się także Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Kieleckiej. Swoją trasę przeszedł również Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej, który 12 sierpnia dotarł do Kielce po kilkudniowej wędrówce z krakowskich Oleandrów.

Wrzesień

Dziewiątego września zmarł kielczanin, znakomity aktor Wiesław Gołas, znany ze ról w serialu „Czterej Pancerni i Pies”, „Alternatywy 4” oraz filmach: „Brunet wieczorową porą" czy „Nie ma róży bez ognia". Na Pomorze dotarł I Rajd Rowerowy im. Westerplatczyków – inicjatywa mająca upamiętnić kieleckich żołnierzy broniących polskiej placówki. We wrześniu w Targach Kielce odbył się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, na którym obecny był prezydent Andrzej Duda.

Październik

Zakończył się jubileusz 850-lecia kieleckiej katedry, a nasi biskupi udali się do Rzymu na spotkanie z papieżem Franciszkiem w ramach wizyty Ad Limina Apostolorum. Do finału Konkursu Chopinowskiego dotarł kielczanin Kamil Pacholec. W Kielcach odsłonięto pomnik Matki Polki Sybiraczki. Z kieleckiego Ratusza zwolnieni zostali prawnicy, a w ich miejsce zatrudniono zewnętrzne kancelarie prawne.

Listopad

Biskup kielecki Jan Piotrowski został przewodniczącym Komisji KEP ds. Misji. Tym razem w okresie Uroczystości Wszystkich Świętych i Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych mogliśmy bez przeszkód odwiedzić naszych bliskich na cmentarzach. Odbywały się również tradycyjne kwesty przy cmentarzach. W regionie odnotowano pierwsze ognisko afrykańskiego pomoru świń. Świętokrzyscy terytorialsi udali się na granicę polsko-białoruską, by bronić państwa przed agresywnymi działaniami ze strony Białorusi.

Grudzień

Pułkownik Adam Włoczewski został nowym komendantem Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Zastąpił pułkownika Pawła Chabielskiego. W Kielcach i regionie organizowana była pomoc dla żołnierzy broniących granicy polsko-białoruskiej. Święta Bożego Narodzenia obchodziliśmy z mniejsza liczbą obostrzeń niż przed rokiem.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO