Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

"Jak ptaki" - wystawa poświęcona dzieciom z kieleckiego getta

piątek, 19 sierpnia 2022 15:32 / Autor: Wojciech Dudkowski
"Jak ptaki" - wystawa poświęcona dzieciom z kieleckiego getta
"Jak ptaki" - wystawa poświęcona dzieciom z kieleckiego getta
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Z okazji 80. rocznicy pogromu w kieleckim getcie, w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej otwarta została wystawa, upamiętniająca zamordowane dzieci. Powstała na podstawie wspomnień jedynego żyjącego świadka tamtych wydarzeń.

Scenariusz wystawy powstał na podstawie wspomnień amerykańskiego prawnika, długoletniego sędziego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości prof. Thomasa Buergenthala -  emerytowanego profesora i dziekana w Szkole Prawa przy The George Washington University w Waszyngtonie, długoletniego sędziego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

Thomas Buergenthal jako dziecko trafił  z rodzicami do getta w Kielcach, potem do obozu pracy Stolarska-Jasna. Przeżył selekcję w obozie w dniu 23 maja 1943 gdy Niemcy zabrali rodzicom i zamordowali na cmentarzu żydowskim na Pakoszu 45 dzieci żydowskich. Z Kielc trafił do  obozu  Auschwitz, przeżył marsz śmierci do Gliwic, skąd trafił do Oranienburga i Sachsenhausen. Po wojnie  znalazł się w sierocińcu w Otwocku, gdzie chroniły się żydowskie dzieci ocalone z Zagłady. Tam odnalazła go matka. Historię swojego życia opisał w książce pt. „Dziecko szczęścia”.

- Wykorzystaliśmy te wspomnienia. Ilustrujemy je także oryginalnym tefilinem z kieleckiego Getta. To pudełeczko ze zwojami Tory, które Żydzi zakładali do modlitwy. Chłopcy znaleźli taki tefilin, rozłożyli go, choć nie wolno było tego robić. Wierzyli, że po włożeniu tych zwitków pod pachy będą mogli latać jak ptaki. Takie wspomnienie możemy znaleźć w książce „Dziecko szczęścia” – wyjaśnia doktor Marek Maciągowski, dyrektor OMPiO.

Specjalny list do Ośrodka napisał także sam prof. Thomas Buergenthal.

- Wspomnienia z mojego dzieciństwa w getcie i naszego życia w Kielcach, które mimo upływu lat wciąż wpływają na moje życie. Dlatego czuję się niezmiernie zaszczycony, że fragment mojego wspomnienia  będzie wykorzystany na wystawie zaplanowanej na uroczystości z okazji 80. rocznicy likwidacji getta, zwłaszcza że moje kieleckie lata nadal mają istotny wpływ na moje życie i twórczość  - zaznacza.

Wystawę będzie można oglądać do 30 września w godzinach otwarcia Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, w dawnym kieleckim więzieniu przy ulicy Zamkowej 3.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO