Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Jak wyglądała kielecka synagoga? Już niedługo poznamy trójwymiarową rekonstrukcję

czwartek, 30 września 2021 21:33 / Autor: Michał Łosiak
Jak wyglądała kielecka synagoga? Już niedługo poznamy trójwymiarową rekonstrukcję
Jak wyglądała kielecka synagoga? Już niedługo poznamy trójwymiarową rekonstrukcję
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Już 14 października rozpoczną się X Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie. W trakcie wydarzenia odbywającego się pod hasłem „Beit Tefilia - Dom Modlitwy” zaprezentowana zostanie m.in. rekonstrukcja 3D kieleckiej synagogi.

Tegoroczna edycja Spotkań trwać będzie od 14 do 23 października i poświęcona będzie żydowskiemu domowi modlitwy.  Podczas dziesięciu dni odbędą się wykłady, debata, koncert, oprowadzanie po wystawie i spacer miejski. Wydarzenia odbędą się w gmachu dawnej synagogi przy ul. Warszawskiej 17.

Spotkania zainauguruje 14 października o godz. 18wykład  prof. Eleonory Bergman pt. „Odkrywanie kieleckiej synagogi”.

1. Synagoga 2

– Pani profesor jest wybitną znawczynią stylu mauretańskiego w budownictwie synagogalnym. Podczas tego wieczoru po raz pierwszy zaprezentowana zostanie rekonstrukcja 3D kieleckiej synagogi. Uczestnicy spotkania będą mogli również zwiedzić wystawę odkrywającą dawny żydowski dom modlitwy w murach gmachu przy ulicy Warszawskiej – mówi Andrzej Białek ze Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.

zew1

W sobotę, 16 października o godzinie 17 odbędzie się koncert w wykonaniu warszawskiego kameralnego chóru „Szir Awiw”. Artyści wykonają szabasowe pieśni żydowskie. Następnego dnia o godzinie 15.30 rabinka i ksiądz rozmawiać będą o synagodze i kościele. Debatę prowadzić  będą: rabinka Małgorzata Kordowicz z warszawskiej gminy żydowskiej  i ks. Alfred Wierzbicki, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.  We wtorek, 19 października o godzinie 18, prof. Leszek Hońdo z Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego wygłosi wykład  dotyczący Księgi Zmarłych żydowskiej gminy w Kielcach.

Kolejny wykład, 21 października o godzinie 18, wygłosi duchowny prawosławny, ks. prof. Henryk Paprocki z Warszawy, który opowie o wpływie tradycji judaistycznej na chrześcijańską architekturę. Ostatnim gościem Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich będzie filozof i znawca historii Żydów szydłowskich  ks. prof. Paweł Mazanka. Wykład „Dzieci XVI-wiecznej synagogi. O Żydach z Szydłowa” odbędzie się  22 października o godzinie 18. Na zakończenie Spotkań organizatorzy zapraszają 23 października o godzinie 17              na spacer  miejski pod nazwą „Wieczór kieleckich świątyń”. Spacer rozpocznie się                od synagogi i obejmie cerkiew, kościół ewangelicki  i kościół katolicki.

Po każdym spotkaniu odbywać się będzie kuratorskie oprowadzenie po wystawie „Odkrywanie kieleckiej synagogi”. Zwiedzanie będzie możliwe także 15, 18 i 20 października o godzinie 17. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny,  ale obowiązują zapisy poprzez stronę organizatora: www.jankarski.org.pl/spotkania.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO