Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Kiedyś wabili cukierkiem, dziś grasują w sieci

poniedziałek, 13 września 2021 16:51 / Autor: Weronika Leszczyńska
Kiedyś wabili cukierkiem, dziś grasują w sieci
Kiedyś wabili cukierkiem, dziś grasują w sieci
Weronika Leszczyńska
Weronika Leszczyńska

Specjaliści apelują! W okresie pandemii zwiększyła się liczba działań pedofilskich w internecie. Dzieci spędzały tam jeszcze więcej czasu, a przestępcy z tego korzystali.

Osoby, które mają zamiar wykorzystania dziecka, podszywają się pod rówieśników i śledzą grupy młodzieżowe. Najczęstszymi ofiarami są dzieci od ósmego do dwunastego roku życia.

– Ważne jest aby wszystkie tego typu przypadki zgłaszać. Jeśli szybko się to zrobi, policja może od razu zadziałać. Ludziom wydaje się, że przed ekranem komputera są anonimowi, a w rzeczywistości każda aktywność w internecie pozostawia ślad. Dziecko powinno być świadome zagrożeń, a jeśli dzieje się coś niepokojącego, powinno zgłosić się do rodzica – mówi Maciej Ślusarczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

– Apelujemy do rodziców, by byli świadomi co ich podopieczni robią w internecie. Kiedy dziecko korzysta z telefonu może to wyglądać niewinnie, a czujność opiekuna jest uśpiona. Dorosły musi wykazać się zainteresowaniem, a w przypadku niepokojących sygnałów podjąć odpowiednie kroki – ostrzega policjant.

Podstawą jest świadomość tego, z kim nawiązujemy relację w sieci.  

– Czerwona lampka powinna zapalić się, gdy znajomy z internetu porusza tematy związane z intymnością, prosi o wysłanie swojego zdjęcia bez ubrania lub o opisanie części intymnych. Kiedy dojdzie do takiej sytuacji dziecko powinno zgłosić ją do rodzica, a on zawiadomić policję. Powtarzającym się schematem działania pedofilów jest próba wzbudzenia zaufania oraz zobowiązanie dziecka do tajemnicy przed innymi –mówi Magdalena Delipacy, psycholog i terapeuta.

Najmłodsi nie zawsze mogą liczyć na wsparcie w domu.

  – Czasami dzieci nie mają oparcia w rodzicach, dlatego nauczyciele również powinni być otwarci na niepokojące sygnały. W szkole jest możliwość prowadzenia zajęć profilaktycznych. Relacje w domu i w szkole powinny stwarzać przestrzeń do rozmowy o seksualności, dostosowanej do wieku. Ważne aby uczyć, że jest ona istotna oraz aby dziecko umiało wyznaczać swoje granice. Kluczowae jest nauczenie dziecka szacunku do ciała i to, jakie zdjęcia pokazuje innym w internecie – informuje Delipacy.

– Dziecko, które nauczyło się stawiania granic i dobrze rozumie intymność, nie da się łatwo zmanipulować i nie wejdzie w przestrzeń tajemnicy z obcą osobą. Będzie miało większą czujność dzięki trwałym relacjom w realnym życiu. Ważne, aby rodzic wspierał i słuchał, a nie oceniał i głosił kazania. Pozbawienie internetu również nie rozwiązuje problemu – dodaje.

Jest wiele kampanii, które przeciwdziałają pedofilii. Jedną jest przygotowana przez Fundację Dzieci Niczyje – „GADKI”.

G – Gdy mówisz „nie”, to znaczy „nie” A – Alarmuj, gdy potrzebujesz pomocy D – Dobrze zrobisz, mówiąc o tajemnicach, które Cię niepokoją K – Koniecznie pamiętaj, że Twoje ciało należy do Ciebie I – Intymne części ciała są szczególnie chronione.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO