Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Coraz bliżej do budowy pumptracku i rozbudowy skateparku

sobota, 10 kwietnia 2021 14:55 / Autor: Adrianna Linertowicz
Coraz bliżej do budowy pumptracku i rozbudowy skateparku
Fot. Miasto Kielce
Coraz bliżej do budowy pumptracku i rozbudowy skateparku
Fot. Miasto Kielce
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Realizacja największego i zarazem najdroższego projektu w ramach ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego - pumptracku i rozbudowy skateparku - zbliża się wielkimi krokami.

Projekt „Skatepark i Pumptrack przy Kadzielni oraz Parku Baranowskim w Kielcach” ma w założeniu pełnić funkcję bezpiecznego miejsca wypoczynku i rekreacji dla miłośników sportu. Budżet miasta zarezerwował 3,5 mln złotych na realizację tej inwestycji. Mieszkańcy Kielc na ten projekt oddali 2 243 głosów w minionym roku.

W tej chwili toczy się postępowanie związane z wydaniem decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji. Trwa opracowanie dokumentacji projektowej. Po uzyskaniu decyzji i akceptacji projektów, zostaną złożone wnioski o wydanie pozwoleń na budowę. Dostępna jest już wizualizacja projektu. Wnioskodawcy uzgodnili i zaakceptowali koncepcje przestrzenne budowy.

W przypadkusSkateparku przy Kadzielni, rozbudowa nowej sekcji kieleckiej skateplazy ma wyróżniać się strefą lotną, przeznaczoną szczególnie dla osób jeżdżących na BMX i hulajnogach. Zawiera ona m.in. takie elementy, jak jumpbox oraz spin ramp o wysokości wybicia 1,5 metra. Z kolei w sekcji bowl ma znaleźć się rzadko spotykany element, jakim jest over vert z betonowym pool copingiem.

Obiekt ten ma stanowić dopełnienie okolic Kadzielni, gdzie możemy znaleźć tyrolkę i ścieżkę spacerowo-rowerową wokół skałki Geologów.

1406181640

Z kolei pierwszy w Kielcach Pumptrack ma powstać u zbiegu ulic Marmurowej i Okrężnej. Ma to być specjalistyczny tor, przeznaczony do jazdy na rowerach, hulajnogach, rolkach i deskorolkach, z którego będą mogli korzystać wszyscy – dzieci, amatorzy, jak również doświadczeni sportowcy.

Jazda na pumptracku, określana mianem „pompowania”, opiera się na pokonywaniu wzniesień przy użyciu siły mięśni i grawitacji. Ćwiczenie podnosi technikę jazdy, a także uczy pokonywania zakrętów. W efekcie przekłada się to na większe bezpieczeństwo podczas codziennego korzystania z roweru, deskorolki i hulajnogi.

1406200518

Jak informuje Urząd Miasta w Kielcach, w tym roku będą realizowane 44 projekty, które zostały wybrane przez mieszkańców w ramach Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Znajdują się w tym dwa duże projekty inwestycyjne, 13 małych inwestycyjnych oraz 27 nieinwestycyjnych.

Na ich realizację planowo przeznaczono kwotę ponad 8 milionów złotych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO