Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Kielce testują aplikację turystyczną!

wtorek, 19 października 2021 16:17 / Autor: Weronika Karyś
Kielce testują aplikację turystyczną!
Fot. Piotr Michalec
Kielce testują aplikację turystyczną!
Fot. Piotr Michalec
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Do końca roku stolica województwa świętokrzyskiego będzie testować aplikację na smartfony „Kielce naturalnie” powstałą w ramach projektu „CyberMatryca - Zintegrowany system obsługi turysty”. Jej celem jest ułatwienie nawigacji i dostarczanie informacji o obiektach zwiedzającym, ale również zarządzanie ruchem turystycznym.

Projekt to efekt współpracy naukowców z Politechniki Świętokrzyskiej z firmą 2P-INFO oraz kielecką Geonaturą.

– Dzięki niej turyści mogą dowiedzieć się, co na Kadzielni jest interesującego i przejść ścieżkę o długości około dwóch kilometrów, która zawiera osiemnaście głównych punktów. Można w niej stworzyć również podsumowanie całej wizyty i wykorzystać te dane na przykład do celów szkolnych czy naukowych – mówi Mirosław Hejduk, dyrektor Geonatury Kielce.

Aplikacja już jest dostępna. Póki co mogą ją jednak pobrać wyłącznie użytkownicy Androida, ci z IOS-em będą musieli jeszcze chwilę poczekać.

– Zwiedzający mogą indywidualnie sprawdzić, w którym miejscu rezerwatu obecnie się znajdują, a aplikacja będzie im opowiadała o najważniejszych punktach i atrakcjach – mówi wiceprezydent Marcin Chłodnicki.

– Druga część jest skierowana do właściciela parku, która polega na jak najlepszym dopasowywaniu atrakcji do rynku, Jesteśmy w stanie to zdiagnozować po zastosowaniu różnego rodzaju algorytmów. Możemy dowiedzieć się, które atrakcje są najbardziej oblegane lub najbardziej lubiane przez zwiedzających – dodaje Piotr Czekaj, członek zarządu 2P-INFO.

Pilotaż ma potrwać do końca roku. Jeśli aplikacja będzie się sprawdzać, obejmie swoim zasięgiem kolejne obiekty należące do Geonatury i nie tylko.

– To początek naszej współpracy. Na pewno nasi naukowcy będą wspierać Geonaturę w raportowaniu, gromadzeniu danych, udoskonalaniu aplikacji. Cieszymy się, że mogliśmy rozpocząć wdrożenie od lokalnej instytucji. To dowód na to, że nauka wychodzi z murów i wpływa na otoczenie – mówi prorektor ds. ogólnych dr hab. inż. Izabela Krzysztofik.

Wdrożenie i opieka nad systemem kosztuje miasto symboliczne tysiąc złotych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO