Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Leczenie żywieniowe w Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach

wtorek, 11 czerwca 2024 14:23 / Autor: Maria Karyś
Leczenie żywieniowe w Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach
Leczenie żywieniowe w Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach
Maria Karyś
Maria Karyś

Dziś (11 czerwca) profesor Stanisław Głuszek, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, podpisał umowę z Fundacją Nutricia. Studenci kierunków medycznych będą kształceni w kierunku  leczenia żywieniowego. Zostanie przekazany również specjalistyczny sprzęt.

Jak zaznacza prof. Stanisław Głuszek, rektor uczelni, jest kilka kamieni milowych w rozwoju medycyny. Jednym z nich jest leczenie żywieniowe. Program edukacyjny w tym temacie prowadzi Fundacja Nutricia.

- Na naszej uczelni program będzie realizowany od przyszłego roku akademickiego. To na pewno wartość dodana do jakości kształcenia w Collegium Medicum. Kierunek lekarski, pielęgniarski, fizjoterapia, dietetyka to są kierunki kluczowe, jeśli chodzi o Program Leczenia Żywieniowego. To ma przygotować przyszły personel medyczny do opieki  nad pacjentami w sposób profejsonalny – mówił profesor.

Według danych Fundacji, aż 85 procent studentów oraz lekarzy pracujących w szpitalach w Polsce nie byłoby w stanie samodzielnie zainicjować i poprowadzić interwencji żywieniowej. Właściwego leczenia żywieniowego wymagają między innymi chorzy onkologicznie, neurologicznie, z chorobami układu pokarmowego czy niewydolnością nerek.

 – Fundacja Nutricia rolą żywienia zajmuje się od 30 lat, a od czterech lat prowadzimy kierunek „Żywienie medyczne” współpracując z uniwersytetami i uczelniami medycznymi w całym kraju. Chcemy uczyć całą przyszłą kadrę medyczną, że wsparcie żywieniowe jest integralnym elementem leczenia – tłumaczyła Anna Cywińska, prezes Fundacji Nutricia.

W ramach  współpracy Collegium Medicum zostanie wyposażone w specjalistyczny sprzęt, tj. fantomy symulujące pacjentów dorosłych i pediatrycznych wymagających żywienia dojelitowego, plansze dydaktyczne oraz kombinezon do symulowania otyłości. Fundacja zapewni również materiały dydaktyczne oraz szkolenia dla wykładowców.

Wesprzyj nas!
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO