Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Mandat, czy wykroczenie? NIK skontrolował kielecką straż miejską

czwartek, 17 listopada 2022 15:16 / Autor: Michał Łosiak
Mandat, czy wykroczenie? NIK skontrolował kielecką straż miejską
Mandat, czy wykroczenie? NIK skontrolował kielecką straż miejską
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Zdecydowanie więcej mandatów niż pouczeń przyznają za wykroczenia kieleccy strażnicy miejscy – tak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Instytucja zbadała 12 jednostek z całej Polski.

Według danych przedstawionych przez NIK w naszym regionie w 2021 roku straż miejska działała w 14 miejscowościach. We wszystkich jednostkach pracowało 211 osób. 78 osób zatrudnionych było w kieleckiej Straży Miejskiej.

Okazuje się, że nasi strażnicy dość surowo podchodzą do karania winnych. W 2020 roku mandaty przyznano w 8627 przypadkach, zaś pouczeń było ponad dwa tysiące mniej. Podobnie było w 2021 roku. W raporcie możemy zapoznać się z wypowiedzią jednego z kieleckich mundurowych dotyczącego decyzji w poszczególnych przypadkach.

„Biorę pod uwagę zachowanie sprawcy, to czy osoba czuje się winna. Przykładowo, jeśli nakazuję osobie posprzątać po psie i ta osoba to zrobi, mogę zastosować pouczenie. Jeżeli nie posprząta, nałożę mandat. Zależy od podejścia sprawcy (czuje się winny, był nieświadomy – są to okoliczności łagodzące). Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym w mojej ocenie zawsze zasługuje na grzywnę”.

W związku z „uznaniowością” w przyznawaniu kar NIK apeluje o zmianę przepisów.

NajwyższaIzbaKontroli

– Zmiany powinny być zrealizowane po to, aby mieszkańcy, na których nakładane są mandaty, bądź pouczenia wiedzieli, że istnieje podstawa prawna tych działań  i jest ona taka sama w całej Polsce. Okazuje się, że w poszczególnych gminach, różne straże miejskie stosują różne  podejście. Nie może być dowolności – mówi Grzegorz  Walendzik, dyrektor Delegatury NIK w Kielcach.

Niska – na tle innych jednostek – jest zaś średnia kwota grzywny jaką w latach 2019-2021 przyznawali nasi strażnicy. To 88 złotych, podczas gdy w innych miastach jest to zdecydowanie więcej. (111 złotych w Busku-Zdroju, 107 złotych w Warszawie).

Całkiem nieźle kielecka jednostka wypadła w ściągalności grzywien. Jeśli chodzi o zaległości w latach 2019-2021 było to jedynie – na tle innych miast – 29 procent.

Tag: kielce NIK
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO