Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Miasto wciąż czeka na opinie kielczan ws. woonerfów

wtorek, 12 października 2021 11:27 / Autor: Weronika Kępa
Miasto wciąż czeka na opinie kielczan ws. woonerfów
FB Miasto Kielce
Miasto wciąż czeka na opinie kielczan ws. woonerfów
FB Miasto Kielce
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Udostępniona na stronie Idea Kielce ankieta w sprawie przerobienia trzech kieleckich ulic na tzw. woonerfy będzie aktywna jeszcze tylko przez sześć dni. Władze miasta zachęcają mieszkańców do wyrażenia swojego zdania.

Czym jest woonerf? – Często mówi się, że to ulica do mieszkania. Osobiście bardzo lubię nazywać takie rozwiązanie ulicą kompromisu. Dlaczego? Bo łączy wszystkich użytkowników – pozwala kierowcom przejeżdżać przez nią, ale również zaparkować samochód – mówi wiceprezydent Agata Wojda.

– Mile widziani są również rowerzyści, ale przede wszystkim chodzi tu o pieszych. Odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni powoduje, że mają oni więcej atrakcji na ulicy. Jednocześnie w pewien sposób ograniczamy ruch samochodowy, a piesi czują się bardziej komfortowo i bezpiecznie – tłumaczy wiceprezydent.

W przyszłym roku miasto planuje opracować pierwsze koncepcje zagospodarowania trzech kieleckich ulic pod woonerfy, a w następnych latach je zrealizować.

– Pytamy mieszkańców czy takie rozwiązanie w Kielcach jest przez nich pożądane, a przede wszystkim gdzie je zlokalizować. Na stronie Idea Kielce wciąż jest dostępna ankieta, w której opowiadamy jak wygląda woonerf, pokazujemy przykłady z innych miast i proponujemy kilka ulic, które mogą zostać zamienione na woonerfy – dodaje.

W strefie woonerf'u obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego:

  • dopuszczalna prędkość wynosi dwadzieścia km/h,
  • piesi i rowerzyści mają bezwzględne pierwszeństwo,
  • stosowane są różnorodne elementy spowalniające, m.in. szykany, często będące jednocześnie elementami małej architektury,
  • parkowanie możliwe jest wyłącznie w wyznaczonych miejscach.

Ankieta jest dostępna pod linkiem: https://wypowiedzsie.kielce.eu/

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO