Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Muzeum Hammonda się przenosi. Jest pomysł na wykorzystanie siedziby

wtorek, 05 stycznia 2021 14:34 / Autor: Mateusz Kaczmarczyk
Muzeum Hammonda się przenosi. Jest pomysł na wykorzystanie siedziby
Muzeum Hammonda się przenosi. Jest pomysł na wykorzystanie siedziby
Mateusz Kaczmarczyk
Mateusz Kaczmarczyk

Muzeum Laurensa Hammonda przeniesie się do Pałacyku Zielińskiego w Kielcach. Dotychczas instytucja mieściła się przy ul. Kościuszki, w budynku należącym do Muzeum Zabawek i Zabawy. Od tego roku podlega pod Dom Środowisk Twórczych. Są już pomysły na wykorzystanie starej siedziby.

W zbiorach Muzeum Hammonda w Kielcach znajduje się ponad sześćdziesiąt egzemplarzy elektrycznych organów, wynalezionych przez amerykańskiego inżyniera, Laurensa Hammonda. Dziś wiele z nich ma status kolekcjonerskich unikatów.

Jak informuje Kamil Bukowski, kurator wystawy w Muzeum Hammonda, pomieszczenia przygotowane w Pałacyku Zielińskiego lepiej oddadzą muzyczną historię wynalazcy organów.

– Ponieważ do tej pory byliśmy filią Muzeum Zabawek i Zabawy, skupialiśmy się przede wszystkim na postaci Laurensa Hammonda jako wynalazcy. W Pałacyku będziemy mogli poświęcić więcej miejsca na aspekt muzyczny wynalazku i postaci Hammonda – mówi.

Choć przeprowadza trwa, to pojawiły się już pierwsze pomysły na wykorzystanie budynku przy Kościuszki w Kielcach. Obecnie prowadzone są rozmowy pomiędzy Muzeum Zabawek i Zabawy i teatru Lalki i Aktora „Kubuś” na temat stworzenia w budynku galerii lalek i rekwizytów teatralnych. Jak mówi Jola Świstak, kierownik literacki w teatrze „Kubuś”, obecnie kolekcja znajduje się w siedzibie teatru przy ul. Dużej i powoli zaczyna brakować na nią miejsca.

Jak na razie nie ma ustalonej daty ponownego otwarcia Muzeum Laurensa Hammonda w nowej siedzibie. Według pracowników instytucji ma to nastąpić wkrótce.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO