Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Nagrody Miasta Kielce rozdane. Wśród laureatów Jakub Porada

poniedziałek, 27 lutego 2023 17:32 / Autor: Weronika Karyś
Nagrody Miasta Kielce rozdane. Wśród laureatów Jakub Porada
Nagrody Miasta Kielce rozdane. Wśród laureatów Jakub Porada
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Przyznawana od 1995 roku Nagroda Miasta Kielce to wyraz uznania dla osób, które swoją postawą, pracą i działalnością przyczyniły się do promocji oraz rozwoju stolicy województwa świętokrzyskiego. W tym roku wśród laureatów znaleźli się m.in. dziennikarz radiowy i telewizyjny, Jakub Porada oraz światowej sławy gitarzysta i kompozytor, Marcin Patrzałek.

Spośród trzydziestu ośmiu kandydatów miasto wybrało dziesięciu laureatów nagród indywidualnych. Podczas uroczystej gali każdy z nich otrzymał pamiątkową statuetkę, dyplom, kwiaty, złote spinki i cztery tysiące złotych brutto. Przyznano również trzy nagrody specjalne.

– Kiedy dowiedziałem się, że zostałem uhonorowany w taki sposób uświadomiłem sobie, że wszystkie programy, które zrobiłem pozwoliły również mnie samemu odkrywać piękno regionu świętokrzyskiego. Kiedy byłem licealistą nie znałem na przykład tak dobrze Ponidzia. Obrazek, który idzie w świat sprawia, że zupełnie nieznani ludzie piszą do mnie w mediach społecznościowych i pytają gdzie to dokładnie jest, kiedy można tam przyjechać. To jest piękne – mówi Jakub Porada, dziennikarz telewizyjny i radiowy.

– Dla mnie to wyjątkowa chwila i wyjątkowa nagroda. Pracowałem na nią wiele lat. Działałem na rzecz mieszkańców Kielc, ale przede wszystkim grupy weteranów działań poza granicami państwa oraz kombatantów – mówi Dariusz Stępień, członek-weteran Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych.

– Jest mi bardzo miło, bo być docenionym przez swoje miasto to ogromny zaszczyt. Nie spodziewałem się tego. Przepisu na sukces? To ciężka praca. Ważne jest, żeby otoczyć się ludźmi, którzy docenią talent i potrafią z człowieka wycisnąć to co najlepsze. Ja miałem w swoim życiu dużo szczęścia. Kielecka społeczność muzyczna bardzo mnie wspierała – mówi gitarzysta, Marcin Patrzałek.

O wadze wydarzenia przypomnieli również obecne na uroczystości władze Kielc.

– Cieszę się, że tyle było zgłoszeń, bo to znaczy, że mieszkańcy są aktywni, a partycypacja społeczna istnieje – mówi wiceprezydent Bożena Szczypiór.

– To bardzo zacna tradycja, która trwa wiele lat. Pokazujemy tych, którzy są ważni dla Kielc, którzy robią dla nich wiele dobrego i realizują swoje pasje – zaznacza przewodniczący kieleckiej rady miasta, Jarosław Karyś.

– To promocja, ale też wskazanie postaw, które zasługują na nasze wyróżnienie – dodaje senator Krzysztof Słoń.

Sylwetki laureatów Nagrody Miasta Kielce za 2022 rok:

1. Aleksandra Sapiaska - aktorka Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego w Kielcach, która otrzymała Nagrodę im. Leona Schillera, przyznawaną najlepszemu młodemu artyście wszystkich polskich scen. Została uhonorowana za rok 2021 jako „niezwykle utalentowana młoda artystka, która zabłysnęła w spektaklach macierzystego teatru".

2. Renata Wicha - pedagog, wiceprezes i założycielka Stowarzyszenia „Nadzieja Rodzinie”. Od 20 lat działa na rzecz osób uzależnionych, niepełnosprawnych i seniorów oraz rodzin w kryzysie. Współtwórczyni Ośrodka dla Osób Uzależnionych od substancji psychoaktywnych w Pałęgach. Propagatorka utworzenia placówek interwencyjnych dla dzieci i młodzieży.

3. Dariusz Stępień - działacz społeczny, członek-weteran Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Krzewi idee patriotyzmu i pamięci historycznej wśród młodzieży kieleckich szkół. Jest pomysłodawcą, organizatorem i komendantem „Kieleckiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Od ponad 4 lat jest żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej. Po agresji Rosji na Ukrainę rozpoczął szereg zbiórek.

4. Jakub Galiński - kompozytor, muzyk sesyjny. Ceniony w środowisku producent muzyczny, właściciel studia "Piwnica u Galińskiego". Swoją działalnością promuje Kielce i region świętokrzyski. W ostatnim czasie w jego studio powstawały utwory między innymi takich wykonawców jak: Sanah, Łukasz Mróz, Ania Dąbrowska, Robert Gawliński i zespół Wilki, Ania Wyszkoni, Dezerter oraz Aida Kosojan-Przybysz.

5. Jakub Porada - dziennikarz telewizyjny i radiowy, wokalista, pasjonat podróży. Komponuje teksty i śpiewa w zespole „Lektik”. Współtworzył TVN24 od 2001 roku. Obecnie prowadzi codzienny „Express" w telewizji TTV, a także cykl programów podróżniczych. Jest wykładowcą uniwersyteckim na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego, prowadzi warsztaty i szkolenia medialne.

6. Barbara Burczyk - zawodniczka Speleoklubu Świętokrzyskiego. Od 11 lat uprawia wspinaczkę sportową z doskonałymi rezultatami. Od 2018 roku cyklicznie powoływana jest do Kadry Narodowej i Reprezentacji Polski Polskiego Związku Alpinizmu we wspinaczce sportowej. Startując w zawodach rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej, reprezentuje klub i Miasto Kielce.

7. Anna Parkita - laureatka nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Wiceprezes Stowarzyszenia „Przestrzenie kultury”. Prowadzi ożywioną działalność koncertową, naukową i redakcyjną. Od pięciu lat zajmuje się badaniami nad życiem i twórczością Antoniego Kątskiego. Anna Parkita obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Muzyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Współpracuje także z Filharmonią Świętokrzyską, realizując różne projekty artystyczne.

8. Duet - Rafał Urbański i Katarzyna Sadrak - uznani kieleccy artyści należący do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Kieleckiego. Wyróżniają się od wielu lat dużą aktywnością kuratorską oraz niezwykłym zaangażowaniem w promocję kieleckiego środowiska artystycznego, zarówno w Kielcach, jak i na terenie całej Polski. Ich twórcza praca doceniona została w ponad 30 krajach świata na wielu prestiżowych wystawach i konkursach. Oboje artyści prowadzą działalność dydaktyczną.

9. Marta Sawicka-Jaworska - od początku zaangażowała się w wolontariacką organizację punktu na ul. Paderewskiego 49/51. Pomagała głównie kobietom, dzieciom i młodzieży, którzy uciekli przed wojną z Ukrainy do Polski. Wysyłała transporty do Ukrainy. Wydawała dary, które przynosili głównie mieszkańcy Kielc, okolicznych miejscowości i lokalne firmy, a także prywatni przedsiębiorcy.

10. Marcin Patrzałek - gitarzysta, kompozytor, producent perkusyjny fingerstyle, kielczanin. W 2015 zwyciężył w dziewiątej edycji programu „Must Be the Music. Tylko muzyka”, a w 2016 wydał debiutancki album pt. Hush. W tym samym roku został finalistą Międzynarodowego Konkursu Mistrzów Gitary Fingerstyle, a w kolejnym zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Gitary Klasycznej im. Joaquina Rodriga. W 2018 zwyciężył w piątej edycji włoskiego programu Tu Si Que Vales. W 2019 roku zgłosił się do 14. edycji programu America's Got Talent, w którym dotarł do półfinału. Promuje miasto Kielce i region świętokrzyski na arenie krajowej i międzynarodowej.

11. Konstanty Kamionka - założyciel i współwłaściciel firmy KH-KIPPER - największego w Polsce i jednego z wiodących w Europie producentów zabudów-wywrotek na samochody ciężarowe. Od trzech lat jest członkiem Rady Biznesu przy Prezydencie Kielc. Od dwóch lat wspiera Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego poprzez wyposażenie warsztatów na terenie CK Technik przez KH-KIPPER oraz zaangażowanie firmy w kształcenie uczniów szkół średnich zdobywających praktyczne umiejętności w zawodach z branży mechanicznej.

12. Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód - od 2019 roku stowarzyszenie udziela kompleksowego wsparcia edukacyjnego i integracyjnego cudzoziemcom spoza UE przebywającym na terenie województwa świętokrzyskiego. W momencie wybuchu wojny i agresji rosyjskiej na Ukrainę stworzony przez nie Punkt Informacyjny dla Cudzoziemców stał się jednym z pierwszych miejsc wsparcia uchodźców w Kielcach i regionie świętokrzyskim. W punkcie świadczono bezpośrednią pomoc dla obywateli Ukrainy w postaci kompleksowego wsparcia.

13. Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach - wiodącym obszarem działalności Stowarzyszenia jest edukacja młodzieży i dorosłych w szkołach oraz na kursach i szkoleniach. Od początku istnienia, czyli 1947 roku, ZDZ przeszkolił na kursach ponad milion mieszkańców regionu, w tym ponad 300 tys. osób z Kielc i okolic.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO