Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Najlepsi studenci-wynalazcy nagrodzeni

czwartek, 08 lutego 2024 13:28 / Autor: Maciej Piętka
Najlepsi studenci-wynalazcy nagrodzeni
Najlepsi studenci-wynalazcy nagrodzeni
Maciej Piętka
Maciej Piętka

Poznaliśmy laureatów XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Student-Wynalazca”, organizowanego przez Politechnikę Świętokrzyską. Wyróżnione zostały rozwiązania z dziedziny budowy maszyn, inżynierii, chemii, medycyny, rolnictwa, a także elektroniki.

Konkurs organizowany jest od 2010 roku i w środowisku akademickim od lat cieszy się dużym zainteresowaniem.

– Zgłoszono 123 rozwiązania opracowane przez 247 twórców z uczelni z całej Polski. Spośród nich wyłoniliśmy pięciu laureatów nagród głównych. Przyznaliśmy także siedem wyróżnień specjalnych. Nasi zwyciężcy wyjadą na międzynarodowy konkurs wynalazków do Genewy. Tam będą mogli również zdobyć medale – powiedział prof. Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

Jak podkreślają władze uczelni, konkurs ma zaktywizować środowisko akademickie i nakłonić studentów do działalności badawczo-rozwojowej.

– W przyszłości te wynalazki mogą być podstawą do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Naszym celem jest również integracja środowiska akademickiego tak, aby mogło ono współpracować ze znacznie szerszym gronem osób. Konkurs przez nas organizowany od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem – podkreśliła dr Bożena Kaczmarska, z PŚK.

Niektóre wynalazki były… futurystyczne.

 – Na konkurs zgłosiłem swój projekt egzoszkieletu rehabilitacyjnego, który będzie mógł być drukowany w 3D. Pomoże on przede wszystkim pacjentom ze schorzeniami ortopedycznymi, neurologicznymi ale także tym, którzy cierpią w wyniku różnych wypadków czy urazów sportowych. Będzie również bardzo pomocny dla pacjentów poudarowych – wyjaśniał Piotr Falkowski z Politechniki Warszawskiej.

Swoich reprezentantów wśród laureatów miała również najstarsza uczelnia w naszym kraju.

– Stworzyliśmy substancję chemiczną, która jest „przenośnikiem” dla glutaminianu. Aktualnie jesteśmy już po konsultacjach z amerykańską firmą, która jest zainteresowana kupnem naszego produktu. W tym roku wprowadzimy go do badań klinicznych. Pomoże on pacjentom z zaburzeniami neurologicznymi i psychiatrycznymi – stwierdził Marcin Jakubiec z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wszystkie projekty prezentowane będą również na gali Geneva Invetions 2024, która rozpocznie się 17 kwietnia.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO