MIASTO
O stanie wojennym dla młodych


Bogatą ofertę edukacyjną związaną z 35 rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego przygotowała kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej oraz Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.
We wtorek o godzinie 11 w Przystanku Historia odbędzie się projekcja filmu Grupy Oporu opowiadającego o antysystemowej i niepodległościowej działalności młodzieży w latach 80. Minionego wieku. Również tam o godzinie 16 odbędzie się spotkanie „Stan wojenny” z udziałem działaczy opozycji i osób internowanych. Z kolei w OMPIO młodzież z Kielc i Skarżyska-Kamiennej będzie mogła na własnej skórze przekonać się o problemach, z jakimi codziennie zmagali się Polacy w czasach stanu wojennego. – Będą stały koksowniki, a wchodzący do ośrodka uczniowie zostaną wylegitymowani przez ZOMO. Ci, którzy będą przy sobie mieli dokument tożsamości otrzymają przepustki. Potem dostaną też oporniki, które były symbolem sprzeciwu wobec panującej władzy – wyjaśniła nam Jolanta Białek, kierownik działu edukacji OMPIO. Dalsza część tego spotkania obejmie warsztaty z wykorzystaniem tekstów źródłowych, a także projekcję filmu „Czarne serca” czy wreszcie pokaz grupy rekonstrukcyjnej OSA 81 z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

![[FOTO]](/media/k2/items/cache/7026e0f4786fbb23c7e5780be06f8dc6_L.jpg)
![[FOTO] W Kielcach powstała pierwsza w Polsce „Via Ferrata”](/media/k2/items/cache/6cbea909db50d650b0df71c54a10fe03_L.jpg)





