Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

O zapobieganiu torturom i niehumanitarnemu traktowaniu

piątek, 23 lutego 2018 20:49 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
O zapobieganiu torturom i niehumanitarnemu traktowaniu
fot. rpo.gov.pl
O zapobieganiu torturom i niehumanitarnemu traktowaniu
fot. rpo.gov.pl
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Pracownicy Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur działającego przy urzędzie Rzecznika Praw Obywatelskich spotkali się w Kielcach z przedstawicielami instytucji, w których znajdują się osoby pozbawione wolności. Chodzi o takie miejsca jak Areszt Śledczy, zakłady psychiatryczne, młodzieżowe ośrodki wychowawcze czy domy pomocy społecznej. Specjaliści współpracujący z RPO opowiedzieli m.in. o nieprawidłowościach wykrytych podczas kontroli w placówkach na terenie Kielc, Buska-Zdroju, Morawicy czy Końskich. Wskazali także przykłady dobrych praktyk.

W kieleckich placówkach pracownicy KMPT nieprawidłowości wykrywali w 2016 roku. W DPS przy ul. Urzędniczej specjaliści zakwestionowali między innymi zapis regulaminu mówiący o karaniu mieszkańców czy brak możliwości korzystania z urządzeń wzywających obsługę do osób leżących. Podobne problemy kontrolerzy wykryli w DPS im. Florentyny Malskiej przy ulicy Tarnowskiej. Z kolei w oddziałach Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy stwierdzono, że obsługa nie wykorzystuje parawanów w trakcie przymusowego unieruchamiania pacjentów w wieloosobowych salach. Instytucja zakazywała chorym używania komórek z funkcją rejestrowania obrazu i dźwięku. Służby RPO stwierdziły, że dziś trudno zdobyć telefon pozbawiony tego typu funkcji. Szpital doceniony został za „Niebieskie karty” oraz za całość oferowanej działalności terapeutycznej i fizjoterapeutycznej.

Jak przyznał Przemysław Kazimirski, zastępca dyrektora KMPT, w województwie świętokrzyskim w trakcie kontroli wykrywano podobne problemy jak w innych regionach. - Nie zaszło tutaj nic co stawiałoby ten region w szczególnie nieprzyjaznym świetle, jeśli chodzi o wyniki kontroli i rodzaj nieprawidłowości – mówi.

Z jakimi problemami najczęściej spotykają się kontrolerzy? - W domach pomocy społecznej zauważamy brak możliwości swobodnych wyjść czy uzależnianie ich od tego czy mamy do czynienia z osobą z ubezwłasnowolnioną decyzją sądu. Nie ma takich przepisów zezwalających na takie ograniczenia. W szpitalach psychiatrycznych w całej Polsce problemem jest niedofinansowanie, przeludnienie oddziałów i brak dostępu do łóżek z trzech stron. Jeśli chodzi o Areszt Śledczy w Kielcach, gdzie przebywają osoby czasowo zatrzymane, zauważamy problem ubogiej oferty skierowanej do tych ludzi. To również niedociągnięcia, które są obserwowane w całym kraju – opowiada Przemysław Kazimirski.

Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur działa od 2008 roku na mocy postanowień ONZ. W ciągu 10 lat instytucja przeprowadziła 1000 wizytacji w różnych placówkach w kraju. W skład zespołu KMPT wchodzą prawnicy, pedagodzy, socjolodzy, lekarze.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO