Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Pierwszy Talent Office w Polsce. Kielce ruszyły z projektem pilotażowym

czwartek, 23 września 2021 12:52 / Autor: Weronika Karyś
Pierwszy Talent Office w Polsce. Kielce ruszyły z projektem pilotażowym
Pierwszy Talent Office w Polsce. Kielce ruszyły z projektem pilotażowym
Weronika Karyś
Weronika Karyś

W Kielcach rusza pilotażowy projekt, w ramach którego powstanie tak zwane Talent Office czyli Centrum Wspierania Kariery – pierwsze takie w Polsce i drugie w Europie. W pierwszej kolejności skorzystają z niego osoby bezrobotne i przedsiębiorcy.

Koncepcja Talent Office została wypracowana w partnerstwie Jobs and Skills In The Local Economy Agendy Miejskiej Unii Europejskiej, w którym Kielce reprezentowały polskie miasta. Stanowi ona istotny element profesjonalnej gospodarki talentami na terenach zurbanizowanych, polegającej na poradnictwie zawodowym, udostępnianiu wiarygodnych informacji na temat rynku pracy, a także łączeniu najważniejszych grup interesariuszy: kandydatów, pracodawców, sektora edukacji i instytucji obsługi rynku pracy.

- Mierzymy się z ruchami migracyjnymi, niżem demograficznym i potrzebami rynku pracy, który często nie jest zbieżny z potrzebami osób poszukujących pracy. Paradoks polega na tym, że często większe aglomeracje, które mają większą siłę ekonomicznego rynku lokalnego wysysają potencjał – mówi prezydent Kielc, Bogdan Wenta.

- Sądzę, że to jest bardzo dobre, abyśmy na poziomie lokalnym zwracali uwagę na możliwość podkreślenia talentów, które posiadamy, a jednocześnie potrzeb, które wskazują nam pracodawcy czy inwestorzy. Dzięki projektowi osoby, które są w potrzebie, mogą się przekwalifikować, a miasta realizować swoje potrzeby – dodaje.

Z zajęć w Centrum Wspierania Kariery w pierwszej kolejności skorzysta 80 osób bezrobotnych i dziesięcioro przedsiębiorców, którzy wezmą udział w specjalnie opracowanych programach doradczych.

- Celem pilotażu jest dostosowanie odpowiednich grup zawodowych do rynku pracy. Będzie to w sumie dziewięć grup, z którymi będziemy pracować osobno i wypracowywać pewien model aktywizacji zawodowej. Otrzymaliśmy na ten cel prawie milion złotych – informuje Artur Kudzia, dyrektor Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach.

Ważnym partnerem projektu jest Kielecki Park Technologiczny. – Mamy ogromne doświadczenie. Przez nasze mury przewinęło się do tej pory ponad siedemset firm, które skorzystały z wsparcia w różnym zakresie. Cieszę się bardzo, że eksperci, którzy pracują w KPT będą zaangażowani w ten projekt. Mam nadzieję, że w przyszłości przestrzenie parku technologicznego wypełnią się przedsiębiorstwami, które powstaną w ramach tego projektu - mówi Justyna Lichosik, dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego.

Pilotaż będzie realizowany do października 2022 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO