Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Po raz czternasty obudzą kielecką Sienkiewkę

wtorek, 24 maja 2022 10:41 / Autor: Weronika Kępa
Po raz czternasty obudzą kielecką Sienkiewkę
Po raz czternasty obudzą kielecką Sienkiewkę
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Już w najbliższy piątek w Kielcach wystartuje czternasta edycja Budzenia Sienkiewki. W ramach wydarzenia deptak zostanie specjalnie udekorowany, pojawią się kolorowe rowery, zabytkowe samochody i motocykle. Otworzona zostanie również galeria sztuki z dziełami uczniów kieleckiego Plastyka. Wydarzenie potrwa dziesięć dni.

Hasło przewodnie tegorocznego Budzenia Sienkiewki to „Kielce jak Amsterdam”.

– W tym słynnym holenderskim mieście ozdobne rowery mają status niemal kultowy. My przygotowaliśmy ich blisko 50. W dekorowaniu i malowaniu brała udział Młodzieżowa Rada Miasta oraz uczniowie kieleckiego Plastyka i wiele prywatnych firm. Rowery już częściowo wystawiliśmy na Sienkiewicza, Rynku, fragmencie Warszawskiej i Staszica. Zapraszamy do oglądania i robienia sobie z nimi zdjęć – mówi Sebastian Michalski, współorganizator Budzenia Sienkiewki.

W ramach wydarzenia na kieleckim deptaku pojawią się również samochody.

– W tym roku szczególny nacisk kładziemy na auta elektryczne. Będą też motocykle i stare samochody. Nie zabraknie również atrakcji dla milusińskich – na Placu Artystów, rynku i na mostku nad Silnicą – wylicza Michalski.

Jedną z głównych atrakcji tegorocznego Budzenia Sienkiewki ma być otwarcie galerii sztuki Uffizi stylizowanej na tę we Florencji.

– Na rogu ulic Małej i Sienkiewicza, w zabytkowej kamienicy, powstaje galeria przygotowana przez Liceum Plastyczne w Kielcach. Będziemy w niej mieli wszystkie dzieła młodzieży, która się uczyła w Plastyku. To prace dyplomowe w postaci obrazów, rzeźb, gobelinów. Całość będzie można zobaczyć nieodpłatnie. Uroczyste otwarcie odbędzie się w czwartek (26 maja) o godzinie dwunastej – dodaje nasz rozmówca.

Ponadto w ciągu najbliższych dni na Sienkiewce pojawią się food trucki, z kolei na rynku będzie można obserwować wznoszące się w górę balony, które po raz kolejny zawitają do Kielc dzięki radnemu Kamilowi Suchańskiemu.

„Nasze miasto ponownie odwiedzą profesjonalni piloci, w tym zwycięzcy pucharu Gordona Bennetta - najbardziej prestiżowych zawodów balonowych na świecie. Balony będzie można zobaczyć nie tylko na niebie, ale również podczas startu na kieleckim rynku. Pierwszy start planowany jest w najbliższy piątek (27 maja) o godzinie 16. (…) Miasto nie poniesie żadnych kosztów związanych z balonowym eventem. Całość zostanie sfinansowana z prywatnych środków”, napisał na swoim Facebooku radny Kamil Suchański.

Wyjątkowe atrakcje szykuje też Binkowski.

„W naszym namiocie będzie można spróbować tropikalnych napojów oraz wypocząć na leżaku, podziwiając lokalnych artystów. W piątkowy wieczór (27 maja), o godzinie 20.30 szykujemy cudowny pokaz na Placu Literatów „Światło – Dźwięk”, gdzie będzie można zobaczyć pokazy taneczne, występy muzyczne oraz akrobację w powietrzu. W sobotę (28 maja) zapraszamy na relaks i zabawę z DJ-em w otoczeniu lokalnych atrakcji”, czytamy na Facebooku.

Jak zaznacza radny Marcin Stępniewski, takie inicjatywy są bardzo potrzebne.

– Takie przedsięwzięcia są na pewno ważne i cenne. One z roku na rok się rozwijają. Części mieszkańców podoba się to co się tam dzieje, części mniej. Natomiast każde działanie, które może ożywić centrum jest w Kielcach na wagę złota, bo to jedna z naszych bolączek, na którą często narzekają mieszkańcy, czyli opustoszałe centrum miasta – stwierdza radny.

Tegoroczne Budzenie Sienkiewki rozpocznie się w piątek, 27 maja, i potrwa do niedzieli, 5 czerwca.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO