Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Pokój na studencką kieszeń? Sprawdziliśmy, ile trzeba zapłacić za stancję

środa, 14 sierpnia 2019 12:35 / Autor: Aleksandra Rękas
Pokój na studencką kieszeń? Sprawdziliśmy, ile trzeba zapłacić za stancję
Pokój na studencką kieszeń? Sprawdziliśmy, ile trzeba zapłacić za stancję
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Sierpień i wrzesień to miesiące, w których większość studentów zaczyna szukać mieszkania na nowy rok akademicki. Pokój, akademik, samodzielne mieszkanie – opcji do wyboru jest kilka. Sprawdziliśmy, która najbardziej nadaje się na studencki budżet.

Najwygodniejsze jest wynajmowanie samodzielnego mieszkania. Najem kawalerki w Kielcach to koszt pomiędzy 700 – 1200 zł. Niewiele droższe są małe mieszkania dwupokojowe. Ceny zaczynają się od 900 zł. Do kwoty tej należy doliczyć opłaty licznikowe i czynsz. Zazwyczaj właściciel życzy sobie także zwrotnej kaucji, która jest równa kwocie jednomiesięcznego odstępnego. Jeśli szukamy mieszkania za pośrednictwem agencji nieruchomości, musimy liczyć się z dodatkową prowizją dla pośrednika.

Korzystniej cenowo jest jednak wynająć pokój, lub miejsce w pokoju. Koszt zamieszkania w jednoosobowym lokum mieści się w granicach 300 – 700 zł. Nieco taniej w dwuosobowym – tu ceny zaczynają się od 200 zł. W najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach – rejonach obok Politechniki Świętokrzyskiej i Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach koszty są nieco wyższe.

- Wynajmuję mieszkanie ze znajomymi. Pokój dzielę z kolegą – mówi Kuba, student Politechniki Świętokrzyskiej. – Tak jest po prostu taniej. Mieszkamy na Sadach, więc blisko uczelni. Mamy dwupokojowe mieszkanie, w którym jest czterech chłopaków. Czasem ciężko zachować porządek, ale budżet aż tak nie cierpi. Za wszystko płacę niecałe 600 złotych – informuje student.

Alternatywą jest zamieszkanie w akademiku. Choć może budzić wiele zastrzeżeń, wydaje się atrakcyjne pod względem finansów i dogodnej lokalizacji. Jednoosobowy pokój w domu studenckim UJK, to koszt 400 zł miesięcznie. Dwuosobowy – 370, a trzyosobowy – 330 zł. Cena zawiera już wszystkie opłaty, łącznie z Internetem.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO