Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Ponad 28 mln na rozbudowę Hali Legionów. Teraz wszystko w rękach prezydenta

piątek, 09 lipca 2021 14:03 / Autor: Weronika Kępa
Ponad 28 mln na rozbudowę Hali Legionów. Teraz wszystko w rękach prezydenta
Ponad 28 mln na rozbudowę Hali Legionów. Teraz wszystko w rękach prezydenta
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Ministerstwo kultury, dziedzictwa narodowego i sportu przekazało 28 milionów 250 tysięcy złotych na rozbudowę kieleckiej Hali Legionów. To połowa kosztów inwestycji. Drugie tyle musi wygospodarować miasto.

O rozbudowie Hali Legionów, w której mecze rozgrywa klub sportowy Łomża Vive Kielce mówi się od wielu lat.

- Jesienią 2018 roku obecny prezydent miasta Bogdan Wenta w swojej kampanii wyborczej podkreślał, że daje sobie od osiemnastu do trzydziestu miesięcy na rozbudowę Hali Legionów. Czas minął w czerwcu. Jak widać, prezydent nie dotrzymał obietnicy, a Kielce wciąż potrzebują hali sportowej z prawdziwego zdarzenia, która będzie przyciągać kluczowe dla Polski imprezy sportowe – zaznacza Anna Krupka, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Ministerstwo postanowiło więc przeznaczyć na ten cel 28 milionów 250 tysięcy złotych. – Cała inwestycja ma kosztować 56 milionów 500 tysięcy złotych, dajemy więc połowę – informuje Krupka.

W ramach inwestycji płyta boiska zostanie obniżona, a wokół niej pojawią się dodatkowe miejsca siedzące.

- Środki pozwolą również na dobudowę trybuny północnej, która zostanie funkcjonalnie połączona z trybuną wschodnią i zachodnią, co w sumie da blisko trzy tysiące nowych miejsc siedzących. Oprócz tego pojawi się nowa strefa vip z pomieszczeniem sanitarno-szatniowym, nowe pomieszczenie techniczne, foyer i pomieszczenie dla mediów. Przebudowana zostanie również cała część centralna i frontowa hali. Z kolei teren przed budynkiem powiększymy i obniżymy do płaszczyzny boiska – wylicza poseł Krupka.

Senator RP, Krzysztof Słoń podkreśla, że rozbudowa hali wzmocni prestiż miasta nie tylko na arenie ogólnopolskiej, ale również międzynarodowej.

- Wszystko dzieje się w czasie, kiedy wprowadzamy Polski Ład. To pokazuje, że nie zapomnieliśmy o tym jakże oczekiwanym dla kielczan miejscu i będziemy w nie inwestować. To wyczekiwana chwila i niezwykle ważne środki. Dziś w sposób symboliczny domykamy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – stwierdza senator Słoń.

Wicewojewoda świętokrzyski, Rafał Nowak zauważa z kolei, że realizacja inwestycji będzie miała pozytywny wpływ nie tylko na rozwój sportu, ale generalnie – świętokrzyskich biznesów i gospodarki.

- Obiekt będzie przyciągał wiele imprez, a co za tym idzie jego rozbudowa przyczyni się do rozwoju bazy hotelowej i gastronomicznej w Kielcach i okolicy. Nie musimy się już martwić, że inne miasta w regionie wyprzedzają nas w inwestycjach rządowych – mówi wicewojewoda.

Kolejny ruch należy do prezydenta Bogdana Wenty. - Teraz czekamy na konkretny wniosek wraz z pozwoleniem na budowę, które władze miasta muszą złożyć do 31 lipca. Jeżeli prezydent umotywuje, że potrzebuje więcej czasu to oczywiście jesteśmy otwarci na takie propozycje. Jesteśmy też otwarci na dobrą współpracę, w końcu celem jest rozwój Kielc - zaznacza Krupka.

Radny Marcin Stępniewski jest przekonany, że gremium przychyli się do ewentualnego wniosku dotyczącego zmian w budżecie miasta.

- To pokazuje, że politycy z naszego regionu potrafią skutecznie działać na rzecz naszego miasta. Liczę na to, że prezydent Bogdan Wenta bezzwłocznie wygospodaruje środki na wkład własny na tę inwestycję. Jestem przekonany, że rada miasta, gdy takie propozycje zmian w budżecie się pojawią zagłosuje za nimi – stwierdza Stępniewski.

Dofinansowanie pochodzi z środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO