Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

Porozumienie ponad podziałami? Radni chcą nowej komisji

środa, 07 kwietnia 2021 12:31 / Autor: Michał Łosiak
Porozumienie ponad podziałami? Radni chcą nowej komisji
Porozumienie ponad podziałami? Radni chcą nowej komisji
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Przedsiębiorczość, organizacje pozarządowe i smart city – to mają być obszar, którymi ma zająć się nowa komisja w kieleckiej Radzie Miasta. Jej powstania chcą radni z praktycznie wszystkich klubów. Pomysł ma zostać rozpatrzony podczas najbliższej sesji Rady.

Tę inicjatywę można z całą pewnością nazwać porozumieniem ponad podziałami. Inicjatorami powstania nowej komisji są bowiem radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości, Bezpartyjnych i Niezależnych, Koalicji Obywatelskiej i Projektu Wspólne Kielce, czyli wszystkich ugrupowań zasiadających w Radzie Miasta.

Jednym z obszarów, którymi miałaby zająć się komisja jest przedsiębiorczość i rozwój gospodarczy miasta.

 – Taka komisja powinna funkcjonować już od dawna. Kwestie gospodarcze to największe wyzwanie Kielc. Mówią o tym eksperci. Mamy najmniej uzbrojonych terenów inwestycyjnych i przyciągamy bardzo mało inwestorów, a ponadto wyjeżdża stąd młodzież. Powinniśmy wypracować odpowiednią ścieżkę i wdrożyć nowe rozwiązania. Myślę, że presja ma sens i dobrym przykładem jest zmiana stosunku władz miasta do terenów inwestycyjnych. To dobry prognostyk i znak, że zmienia się myślenie o przyszłości stolicy województwa świętokrzyskiego. Niestety, tematy gospodarcze są w dalszym ciągu marginalizowanie i mam nadzieję, że ten trend odwróci nowa komisja – tłumaczy radny Maciej Bursztein z klubu Bezpartyjnych i Niezależnych.

Radni chcą ponadto, aby komisja zajęła się kwestią organizacji pozarządowych i ich współdziałania z miastem.

– To, co łączy naszą grupę to podejście do mandatu, który sprawujemy. Jesteśmy radnymi, którzy chcą inicjować zmiany. Dlatego dążymy do tego, żeby nowa komisja pracowała w nieco inny sposób niż dotychczasowe. Będzie to komisja, która zainicjuje wiele spotkań otwartych, zaprosi ekspertów, zorganizuje spotkania on-line oraz debaty z udziałem mieszkańców – wyjaśnia radny Michał Braun z Koalicji Obywatelskiej.

Z kolei radny Dariusz Kisiel z Porozumienia Jarosława Gowina uważa, że ważnym aspektem działania komisji może być współpraca międzynarodowa w zakresie kontaktów biznesowych.

– Poważnie trzeba się zastanowić nad obecną współpracą Kielc z miastami partnerskimi, zadać sobie pytanie, czy taka współpraca przynosi realne korzyści gospodarcze miastu i czy z tej współpracy pojawiają się nowi inwestorzy i nowe kontakty handlowe dla Kielc. Mam nadzieję, że komisja wypracuje w przyszłości nowy model współpracy z miastami partnerskimi – dodaje nasz rozmówca.

Radni chcą, aby projekt uchwały dotyczącej powstania nowej komisji trafił pod obrady Rady Miasta już na najbliższej sesji, czyli 22 kwietnia. Przypomnijmy, że podczas ostatniego posiedzenia Rada zwiększyła liczbę komisji, w których mają zasiadać radni z dwóch do trzech. Zostało to uznane za pierwszy krok do utworzenia kolejnej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO