Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Program "Profilaktyka 40 plus" wydłużony do końca 2023 roku

wtorek, 07 lutego 2023 13:21 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Program  "Profilaktyka 40 plus" wydłużony do końca 2023 roku
Program  "Profilaktyka 40 plus" wydłużony do końca 2023 roku
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Można zapisywać się na darmowe badania w ramach zdrowotnego programu „Profilaktyka 40 plus”. Projekt został przedłużony do końca 2023 roku.

„Profilaktyka 40 plus” to program adresowany do osób, które ukończyły czterdzieści lat.

- Nie ma tu górnej granicy wieku. Dlatego zachęcamy też osoby starsze do skorzystania z oferowanych badań – podkreśla Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Badania diagnostyczne, które wchodzą w skład programu "Profilaktyka 40 plus", dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny.

- Pakiet dla kobiet zawiera: morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie poziomu glukozy, oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c, kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy oraz krew utajoną w kale. Pakiet dla mężczyzn zawiera dodatkowo badanie w kierunku raka prostaty PSA. W pakiecie wspólnym jest natomiast: pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI) oraz ocenę miarowości rytmu serca – wymienia Beata Szczepanek.

Aby skorzystać z programu należy wypełnić ankietę umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). To pozwoli na wygenerowanie zlecenia pakietu odpowiedniego dla płci oraz czynników ryzyka zidentyfikowanych u danej osoby. Jeżeli ktoś nie loguje się do IKP, może skorzystać z pomocy konsultantów programu pod numerem infolinii 22 735 39 53 lub u swojego lekarza POZ.

Po wypełnieniu ankiety, trafia ona do centrum e-zdrowia, a tam będzie generowane e-skieorwanie. Ze skierowaniem zgłaszamy się do placówki, która ma umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na wykonywanie tych badań.

E-skierowanie na badania, nie wymaga wydrukowania ani pobrania go z Internetowego Konta Pacjenta. Placówka medyczna, która będzie miała umowę z NFZ na prowadzenie badań, pobierze tę informację z systemu informatycznego – wystarczy zgłosić się do niej z dowodem osobistym.

Na terenie województwa świętokrzyskiego badania w zakresie programu  „Profilaktyka 40 plus” można wykonać w 72 miejscach udzielania świadczeń.

Aby zobaczyć aktualną listę placówek kliknij w link:

Wykaz realizatorów Profilaktyka 40 Plus na dzień 6.02.2023

Aktualizowany wykaz realizatorów programu dostępny jest na stronie Świętokrzyskiego OW NFZ w zakładce dla Pacjenta Gdzie się leczyć.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO