Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Projekt uchwały ws. darmowych przejazdów dla wolontariuszy zdjęty z porządku obrad!

czwartek, 16 grudnia 2021 14:08 / Autor: Weronika Kępa
Projekt uchwały ws. darmowych przejazdów dla wolontariuszy zdjęty z porządku obrad!
Projekt uchwały ws. darmowych przejazdów dla wolontariuszy zdjęty z porządku obrad!
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Projekt uchwały w sprawie darmowych przejazdów komunikacją miejską dla wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Szlachetnej Paczki został zdjęty z porządku obrad dzisiejszej (16 grudnia) sesji rady miasta.

Przypomnijmy: z końcem listopada wiceprzewodnicząca kieleckiej rady miasta, Anna Kibortt zawnioskowała o bezpłatne przejazdy autobusami dla wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wówczas wiceprezydent Agata Wojda zapowiedziała, że stosowny dokument w tej sprawie pojawi się na grudniowej sesji. Radny Marcin Stępniewski uważa jednak, że Szlachetna Paczka również powinna zostać objęta ulgami. Złożył więc poprawkę do prezydenckiego projektu uchwały.

Podczas około dwugodzinnej dyskusji na temat wspomnianego dokumentu praktycznie wszyscy wypowiadający się w temacie radni byli przeciwko głosowaniu ulg dla wolontariuszy Szlachetnej Paczki na bieżącym posiedzeniu. Swoje stanowiska argumentowali przede wszystkim faktem, że poprawka nie zawiera istotnych informacji, chociażby na temat finansów, a także zakłada weryfikację wolontariuszy poprzez okazanie legitymacji, której ci po prostu nie mają.

– Zastanówmy się na spokojnie nad tą propozycją, mamy mnóstwo czasu. Finał WOŚP jest już za chwilę, a Szlachetna Paczka dopiero w przyszłym roku. Nie róbmy tego ad hoc. Musimy przeanalizować dokładnie ilu wolontariuszy miałoby korzystać z ulg i jakie to generowałoby koszty. Chcemy wesprzeć te osoby, ale nie wszystko na raz. Trzeba może pomyśleć o jakimś innym rozwiązaniu – stwierdziła wiceprzewodnicząca Anna Kibortt.

– Jestem zwolenniczką Szlachetnej Paczki. Jednak według mnie, trzeba przemyśleć, jak ta poprawka powinna wyglądać. Będę głosować przeciw nie dlatego że nie wspieram Szlachetnej Paczki, a dlatego, że nie jesteśmy w stanie na ten moment oszacować kosztów, które generowałaby taka akcja. Nie wiemy czy w przyszłym roku w Kielcach będzie wciąż 68 wolontariuszy, a może już dwustu – mówiła Anna Myślińska.

– Zapominamy o tym, że Stowarzyszenie Wiosna oprócz Szlachetnej Paczki ma również Akademię Przyszłości. To jest program całoroczny. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego mamy pomagać tym, którzy pracują trzy miesiące, a tym którzy cały rok już nie. Jeżeli naprawdę zależy nam na wsparciu wolontariatu w mieście to oddalmy tę poprawkę, spotkajmy się później i omówmy rozwiązania, które realnie wesprą Szlachetną Paczkę – zaapelował Michał Braun.

Finalnie wiceprezydent Agata Wojda zawnioskowała o zdjęcie projektu uchwały wraz z poprawką z porządku dzisiejszych obrad zaznaczając, że dokument pojawi się na kolejnym posiedzeniu i będzie dotyczył zarówno wolontariuszy WOŚP jak i Szlachetnej Paczki, natomiast zostanie uszczelniony i dopracowany.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO