Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Autokary do kontroli. Dzieci bezpiecznie pojadą na wypoczynek

piątek, 14 stycznia 2022 10:48 / Autor: Aleksandra Rękas
Autokary do kontroli. Dzieci bezpiecznie pojadą na wypoczynek
Fot. Policja Świętokrzyska
Autokary do kontroli. Dzieci bezpiecznie pojadą na wypoczynek
Fot. Policja Świętokrzyska
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Od jutra (15 stycznia) przy ulicy Ściegiennego w Kielcach ponownie funkcjonować będzie punkt kontroli autokarów. Policjanci i inspektorzy transportu drogowego drobiazgowo sprawdzą, czy pojazdy przewożące dzieci na zimowy wypoczynek są sprawne.

Działania profilaktyczne to podstawa, jeśli chodzi o poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach. Dlatego tak ważne jest istnienie punktów, w których można sprawdzić stan techniczny autokarów, a także stan psychofizyczny kierowców.

- Wszystko po to, aby dzieci i młodzież bezpiecznie podróżowały w trakcie zbliżających się ferii. W 2019 roku, przy ulicy Ściegiennego przeprowadzono sto tego typu kontroli. W ubiegłym roku było to już 270 kontroli. Warto dodać, że ani policjanci ani inspektorzy transportu drogowego nie ujawnili rażących uchybień – wyjaśnia nadinsp. dr Jarosław Kaleta, Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach.

Agata Wiśniowska, Inspektor Transportu Drogowego dodaje, że kontrole odbywać się będą nie tylko w punkcie.

- Zarówno policjanci jak i inspektorzy będą sprawdzać autokary także na drogach w naszym województwie. Zwrócimy szczególną uwagę na to, czy kierowcy przestrzegają norm pracy – podkreśla.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz przypomina, że osoby dbające o bezpieczeństwo na drogach czuwają przez cały rok – nie tylko w okresie ferii.

- Jestem pełen uznania dla profesjonalizmu naszych służb. Mam nadzieję, że zbliżające się ferie będą czasem wymarzonego wypoczynku dla dzieci i młodzieży – mówi.

Punkt będzie funkcjonował od 15 do 30 stycznia, codziennie od godziny 6 do 10. Kontroli dokonywać będą policjanci, na zmianę z funkcjonariuszami inspekcji transportu drogowego. Na badanie należy się wcześniej zapisać, a polegać ono będzie na sprawdzeniu stanu technicznego autokaru – między innymi hamulców, wycieraczek, ogumienia, stanu płynów eksploatacyjnych. Kontrolowany będzie też tachograf, wyposażenie autobusu i stan psychofizyczny kierowcy. 

W całym województwie znajduje się 13 punktów kontroli autokarów. Potrzebę dokonania sprawdzenia pojazdu mogą zgłaszać zarówno rodzice, jak i organizatorzy wyjazdów. Wystarczy skontaktować się z policją lub inspekcją transportu drogowego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO