MIASTO
Radni KO chcą, by miasto skuteczniej walczyło ze smogiem


W Kielcach, dzięki programowi wymiany pieców, w 2020 wymieniono blisko 220 systemów ogrzewania opartego na paliwie stałym. – Urząd podejmuje działania na rzecz walki ze smogiem, ale jednocześnie kupuje ponad 500 ton węgla dla mieszkańców w ramach pomocy społecznej – zauważa Michał Braun, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.
Radny chce, by władze Kielc podjęły skuteczniejszą walkę ze smogiem i zamiast węgla zawiozły mieszkańcom wniosek do programu „Czyste Powietrze" lub miejskiego programu wymiany pieców.
– Odbiorcy pomocy MOPR to osoby starsze, z niepełnosprawnościami, problemami zdrowotnymi czy ubogie. Nie oczekujmy, że same przyjdą do urzędu. Wnioski trzeba często wypełnić za nich – przeprowadzić przez cały proces pozyskania funduszy. Ze względu na niskie dochody większość z odbiorców miejskiego węgla może otrzymać duże dofinansowanie z Programu Czyste Powietrze, co oznacza, że miasto nie poniesie dodatkowych kosztów – tłumaczy przewodniczący.
Michał Braun zwraca również uwagę na fakt, że od 1 lipca 2026 roku korzystanie z kopciuchów i tak będzie zakazane. Dlatego też, wspólnie z radną Anną Myślińską, postanowili złożyć interpelację, w której wnioskują o:
- stopniowe zaprzestanie kupowania węgla przez MOPR dla mieszkańców i przeznaczenie funduszy na wsparcie wymiany kotłów;
- zaoferowanie podopiecznym MOPR bezpośredniego wsparcia w procesie pozyskania pieniędzy, zakupie i wymianie źródła ciepłą;
- doprowadzenie do wymiany kotłów we wszystkich miejscach, którym obecnie dostarczany jest bezpłatny węgiel.
Miasto ma 14 dni na odpowiedź na interpelację.

![[FOTO]](/media/k2/items/cache/7026e0f4786fbb23c7e5780be06f8dc6_L.jpg)
![[FOTO] W Kielcach powstała pierwsza w Polsce „Via Ferrata”](/media/k2/items/cache/6cbea909db50d650b0df71c54a10fe03_L.jpg)





