Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

Radni wycofali wniosek o referendum ws. odwołania Bogdana Wenty

piątek, 07 maja 2021 15:15 / Autor: Weronika Kępa
Radni wycofali wniosek o referendum ws. odwołania Bogdana Wenty
Radni wycofali wniosek o referendum ws. odwołania Bogdana Wenty
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Radni po raz kolejny nie zajmą się wnioskiem w sprawie odwołania Bogdana Wenty ze stanowiska prezydenta Kielc. Swoją decyzję motywują trwającą pandemią.

Zgodnie z prawem, składający wniosek o referendum ws. odwołania Bogdana Wenty ze stanowiska prezydenta Kielc radni mają cztery miesiące na podjęcie uchwały. Te mijają lada dzień. Z uwagi na pandemię Klub Bezpartyjni i Niezależni postanowił jednak wycofać dokument.

Przypomnijmy: prezydent dwukrotnie nie otrzymał wotum zaufania. Po raz pierwszy miało to miejsce 27 czerwca 2019 roku, zaś drugi - 16  lipca 2020 roku. To uruchomiło możliwość zwołania referendum w sprawie odwołania Bogdana Wenty. Głosowanie w tej sprawie miało odbyć się we wrześniu 2020 roku. Radni zdjęli jednak stosowny projekt uchwały z porządku obrad i sprawa została odłożona w czasie. Ze względów formalnych w styczniu wniosek został wycofany i złożony ponownie. Zgodnie z nim referendum powinno się odbyć najpóźniej w maju. Tak się jednak nie stanie.

- Nie podejmujemy tych działań ze względu na pandemię, nie chcemy ryzykować. Niemniej, nasze stanowisko w tej sprawie się nie zmieniło – informuje Joanna Winiarska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kielce.

- Będziemy kontynuować działania zmierzające do zwołania referendum w sprawie odwołania Bogdana Wenty. Do tematu wrócimy najprawdopodobniej po wakacjach – dodaje.

Aby referendum o odwołanie prezydenta Bogdana Wenty było ważne musi w nim  uczestniczyć 60 procent głosujących w ostatnich wyborach, czyli ponad 48 tysięcy osób. Jeżeli przy takiej frekwencji większość głosów oddanych będzie przeciwko odwołaniu prezydenta, rozwiązana zostanie Rada Miasta.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO