Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Rozpoczął się 24. "Nurt". Program jest wyjątkowy

poniedziałek, 19 listopada 2018 13:42 / Autor: Beata Kwieczko
Rozpoczął się 24. "Nurt". Program jest wyjątkowy
Rozpoczął się 24. "Nurt". Program jest wyjątkowy
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Dziewięć pokazów konkursowych z rekordową liczbą 46 filmów dokumentalnych, pokaz przedpremierowy filmu "Amatorzy" i niezwykły maraton filmowy opowiadający historię polskiego kina dokumentalnego. To wszystko będzie można zobaczyć podczas 24 Festiwalu Form Dokumentalnych "Nurt", który rozpoczął się dziś w Kieleckim Centrum Kultury.

Wszystkie konkursowe propozycje są niezwykle ciekawe, ale kilka pozycji wzbudza szczególną uwagę. Do takich tytułów należą m.in. "Dobra zmiana" Konrada Szołajskiego, "Powracająca fala" Michała Wiraszko, "Przerwana misja" Petro Aleksowskiego czy "Za kratą są zielone drzewa" Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków.

Pierwszy tytuł to film opowiadający o współczesnej Polsce z perspektywy dwóch kobiet prezentujących inne poglądy polityczne. "Powracająca fala" nawiązuje do legendarnej "Fali" Piotra Łazerkiewicza i przedstawia dalsze losy bohaterów tego kultowego już dziś filmu o muzyce, buncie i Jarocinie. Z kolei "Przerwana misja" to  film boleśnie i prawdziwie mówiący o życiu polskich weteranów z Afganistanu, okaleczonych na wojnie. Ostatni z powyższych tytułów jest przejmującą, dramatyczną, ale i zaskakującą opowieścią o Grażynie Chrostowskiej, poetce i więźniarce obozu w Ravensbruck.

Podczas tegorocznego "Nurtu" będzie można zobaczyć także filmy o polskiej piłce nożnej w nowatorskim reportażu o Robercie Lewandowskim i o potężnej duchem, mówiącej o grze uprawianej przez niewidomych, jak również o dziwnych powiązaniach gangsterów z kibicami. "Nurt" to także zaskakujące spojrzenie na polską fotografię i jej twórców czy polską poezję.

Wszystkie formy dokumentalne zaprezentowane zostaną w dziewięciu pokazach konkursowych, które będą nosić następujące nazwy: Szlaki prawdy, Spojrzenia, Nasze artystyczne drogi, Powracające fale, Bariery, Vater czy Pontifex, Wołanie do marzeń, Ludzie skały i Dobre zmiany.

Bardzo ważną rolę podczas tegorocznej edycji Nurtu będą pełnić imprezy towarzyszące. Pierwszą z nich będzie maraton filmowy twórców, którzy odeszli, ale zostawili po sobie swoje dzieła. Będzie to kilkanaście filmów, rzadko powtarzanych, a zrealizowanych przez ludzi silnie związanych z "Nurtem". Będzie można obejrzeć film Antoniego Krauze, Krzysztofa Krauze, Andrzeja Wajdy, Ireny Wolen.

Ostatniego dnia festiwalu odbędą się warsztaty filmowe dla młodych twórców z Krzysztofem Miklaszewskim, pomysłodawcą Nurtu, na których uczestnicy dowiedzą się, jak stworzyć film jubileuszowy na przykładzie dokumentu "A to… Kielce… właśnie”, próbującego  przedstawić bardzo ciekawą i równie skomplikowaną historię kieleckiego Teatru im. Stefana Żeromskiego. Zapisy na warsztaty przyjmuje Impresariat KCK. Liczba miejsc jest ograniczona. Po zakończeniu warsztatów zainteresowani będą mogli obejrzeć film Marii Malatyńskiej "Niedźwiedź. Władca gór".

Festiwal zakończy gala finałowa, podczas której najlepsi twórcy dokumentów otrzymają nagrody i wyróżnienia. Oprócz corocznych nagród, w tym głównej w wysokości 10 tysięcy złotych, wręczona zostanie także „Nagroda Specjalna Studentów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego” im. Edwarda Kusztala.

Pokazy będą odbywały się do 23 listopada. Bilety na poszczególne pokazy filmowe kosztują 5 złotych, a karnet na cały festiwal 25 złotych. Wstęp na wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO