Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

Rusza IX edycja Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego

czwartek, 29 kwietnia 2021 14:36 / Autor: Weronika Kępa
Rusza IX edycja Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego
Źródło: UM
Rusza IX edycja Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Zgłaszanie projektów do kolejnej, już dziewiątej edycji, Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego rozpocznie się w środę, 4 maja. Władze miasta przeznaczą na nią 7,8 miliona złotych, czyli aż o 50 tysięcy więcej niż w ubiegłym roku.

- Budżet obywatelski to wspaniałe narzędzie aktywności społecznej - mówi Bogdan Wenta, prezydent Kielc. - Doskonale pokazuje, że na funkcjonowanie miasta wpływ może mieć każdy mieszkaniec. Kielczanie już wielokrotnie udowodnili, że mają wiele ciekawych pomysłów. Jestem przekonany, że w tym roku ponownie wykażą się inwencją – dodaje.

Tegoroczna edycja Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego różni się od tych realizowanych w latach ubiegłych nie tylko pod względem finansowym. Największa zmiana dotyczy wprowadzenia nowej kategorii - projektów zielonych. Jej celem jest stworzenie atrakcyjnych dla mieszkańców terenów, między innymi stref rekreacyjnych, parków czy skwerów. Na tego typu inicjatywy zarezerwowano 800 tysięcy złotych.

- Gorąco zachęcamy do udziału w tegorocznej edycji - mówi Agata Wojda, zastępca prezydenta Kielc. - Budżet Obywatelski to doskonałe narzędzie do włączenia mieszkańców w kreowanie rzeczywistości wokół nich. To nie tylko proces głosowania nad projektami, ale to także potrzeba budowania lokalnych porozumień, tworzenia projektów, czyli wpływania bezpośrednio na swoje sąsiedztwo – dodaje.

Oprócz projektów zielonych mieszkańcy nadal mogą zgłaszać projekty inwestycyjne duże, na które zarezerwowano w sumie 4,5 miliona złotych, projekty inwestycyjne małe, na które miasto planuje przeznaczyć 2 miliony oraz projekty nieinwestycyjne, których realizacja będzie kosztować w sumie 500 tysięcy.

- Propozycje, podobnie jak przed rokiem, będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem strony internetowej Idea Kielce - Budżet Obywatelski pod adresem www.bo.kielce.eu - informuje Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc. - Uprawnieni do zgłaszania projektów są wszyscy mieszkańcy, w każdym wieku. W przypadku osób poniżej trzynastego roku życia wymagana jest jednak zgoda rodzica. Do tej pory wymóg ten dotyczył osób poniżej szesnastego roku życia – dodaje.

Osoby, które nie mają dostępu do internetu lub komputera, będą mogły zgłosić projekt w siedzibach ratusza: na Rynku lub przy ulicy Strycharskiej. Propozycje mieszkańców będą przyjmowane do 25 maja. Trzy dni później miasto opublikuje listę wszystkich zgłoszonych projektów. Ich weryfikacja potrwa trzy miesiące.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO