Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

Senioralia 2018 dla seniorów i nie tylko

czwartek, 28 czerwca 2018 14:37 / Autor: Beata Kwieczko
Senioralia 2018 dla seniorów i nie tylko
Senioralia 2018 dla seniorów i nie tylko
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Występy artystyczne i spotkania z przedstawicielami różnych instytucji towarzyszyć będą tegorocznym Senioraliom 2018, które odbędą się w najbliższą niedzielę w kieleckim Parku Miejskim. Najstarsi mieszkańcy naszego regionu będą mogli zdobyć praktyczne informacje dotyczące problemów, z którymi spotykają się na co dzień.

Choć wydarzenie dedykowane jest głównie seniorom, ma mieć charakter integracji międzypokoleniowej. - Naszym celem jest, żeby na Senioraliach spotkało się wiele pokoleń, żeby było to spotkanie nie tylko dla seniorów, ale dla całych rodzin - mówi wojewoda świętokrzyski, Agata Wojtyszek. - Gwarantujemy wiele atrakcji, zabawy i występów artystycznych zespołów ludowych, w których również seniorzy mają swój aktywny udział. Chcemy także uwrażliwić wszystkich zgromadzonych na problematykę bezpiecznego funkcjonowania w społeczeństwie, ponieważ w przestrzeni publicznej wiele osób starszych narażonych jest na różne niebezpieczeństwa - dodaje.

Podczas wydarzenia zainteresowani będą mogli porozmawiać z przedstawicielami Narodowego Funduszu Zdrowia, Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej, pracownikami PGE, czy z uczestnikami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ponadto uczestnicy Senioraliów będą mogli skorzystać z bezpłatnego pomiaru ciśnienia, dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu czy cukru we krwi.

Porad dotyczących bezpieczeństwa będą udzielać policjanci. - W ubiegłym roku na terenie województwa mieliśmy 209 przypadków usiłowania oszustwa na tzw. wnuczka, gdzie sprawcom udało się oszukać 54 osoby na łączną kwotę ponad 1 mln 600 złotych. Bardzo ważne jest, żeby uświadamiać osoby starsze, ale i ich dzieci i wnuki, jak nie dać się oszukać, ale też jak korzystać z internetu i jakie zagrożenia są z tym związane - mówi Artur Bielecki, I zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach.

Podczas Senioraliów obecni będą również pracownicy ZUS-u. - Na naszym stanowisku zarówno seniorzy, którzy juz dzisiaj są emerytami, jak i osoby, które dopiero planują ubiegać się o emeryturę, będą mogły uzyskać od ekspertów emerytalnych wszelkiego rodzaju porad i wyjaśnień. Będzie też możliwość założenia profilu na platformie PUE ZUS, która pozwala osobom nie będącym jeszcze emerytami, jak i tym, którzy już emerytami są na załatwianie pewnych spraw bez konieczności wychodzenia z domu. Włączymy się również w aspekt bezpieczeństwa, ponieważ tak samo jak zdarzają się oszustwa na wnuczka, są też oszustwa na urzędnika. Będziemy informowali, w jakich wyjątkowych sytuacjach pracownik ZUS-u może udać się do czyjegoś domu - zapowiada Dariusz Suchorowski, zastępca dyrektora ZUS w Kielcach.

Senioralia rozpoczną się o godzinie 12.30 i potrwają do godziny 19. Organizatorem wydarzenia jest Świętokrzyski Urząd Wojewódzki.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO