Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Smog w Kielcach: Kontrole Straży Miejskiej skuteczne?

poniedziałek, 09 stycznia 2017 19:38 / Autor: Piotr Natkaniec
Smog w Kielcach: Kontrole Straży Miejskiej skuteczne?
Smog w Kielcach: Kontrole Straży Miejskiej skuteczne?
Piotr Natkaniec
Piotr Natkaniec

Ponad 300 kontroli pod kątem wypalania odpadów przeprowadzili kieleccy strażnicy miejscy w 2016 roku. – Najczęściej interweniują mieszkańcy, którzy widzą, że u sąsiada wydobywa się ciemny dym – mówi rzecznik prasowy Straży Miejskiej, Maria Plutka.

Strażnicy mogą dokonać rutynowych kontroli prywatnych domów jednorodzinnych lub zakładów pracy. W jej ramach sprawdzają co mieszkańcy palą w piecu. - Takie zgłoszenia dostajemy trzy-cztery razy dziennie, gdy pogorszy się pogoda to liczba rośnie nawet do kilkunastu. Mieszkańcy najczęściej interweniują wtedy, gdy mieszkańcy widzą, że u sąsiada wydobywa się ciemny dym, a jego gęstość lub zapach jest nieodpowiedni. Gdy strażnicy udają się na kontrolę często okazuje się, że nie są spalane odpady tylko mieszkańcy dysponują kiepskiej jakości paliwem, miałem czy mułem węglowym. Trudno zakazać komuś palić opałem który nie jest zakazany – tłumaczy Maria Plutka.

Gdy jednak okaże się, że w piecu palone są odpady, strażnicy mogą ukarać danego mieszkańca mandatem w wysokości 500 zł. - W ciągu zeszłego roku wykonaliśmy ponad 300 kontroli posesji pod kątem wypalania odpadów. Nałożyliśmy 127 mandatów. Ludzie czasem się nie przyznają lub odmawiają przyjęcia mandatu. Wtedy sprawa jest kierowana do sądu – dodaje rzecznik Straży Miejskiej.

Strażnicy od tego roku zaczną stawiać również na edukację – Prowadzimy działania pokazujące jak ekologicznie i ekonomicznie palić węgiel w piecu. Chodzi o tak zwane palenie „od góry”. Polega to na tym, że rozpałkę układamy na węglu i wtedy jest on spalany od góry. Wówczas wszystkie gazy i pyły są spalane w płomieniu. Często mieszkańcy palą starą metodą,  czyli podkładają podpałkę i na to przysypują węgiel.  Wtedy cały pył unosi się na zewnątrz.  Spalanie „od góry” jest dużo bardziej ekonomiczne, bo węgiel spala się powoli – twierdzi Maria Plutka.

Do tej pory Straż Miejska przeprowadziła dwie tego typu akcje edukacyjne. Od połowy stycznia strażnicy zamierzają wznowić działania w dzielnicach domków jednorodzinnych. 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO