Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Specjaliści przekonują: warto się szczepić

piątek, 20 kwietnia 2018 12:35 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Specjaliści przekonują: warto się szczepić
Specjaliści przekonują: warto się szczepić
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Choć trudno niektórych rodziców przekonać do szczepień dodatkowych, to   Świętokrzyskie znajduje się w czołówce pod względem liczby dzieci, które są szczepione obowiązkowymi szczepionkami  przeciwko chorobom zakaźnym. 

- Nasze województwo pozostaje w grupie trzech województw o najmniejszym w Polsce wskaźniku dzieci, których rodzice nie poddają obowiązkowym szczepieniom we  wskazanych terminach - informuje  Marzena Haponiuk z  Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach. -  Najlepsze pod tym względem  jest województwo podlaskie ze wskaźnikiem 0,8%. Drugie miejsce zajmuje województwo pomorskie, gdzie ten wskaźnik wynosi 1,0% u nas natomiast 1,7%. To bardzo dobre wyniki, zwłaszcza biorąc pod uwagę średnią krajową, która wynosi 4,1% - uzupełnia Haponiuk.

Najgorzej w tym zestawieniu wypadają regiony: śląski i wielkopolski. - W tych województwach jest najwięcej niezaszczepionych dzieci - informuje kierownik nadzoru przeciwepidemicznego.  

O tym, jak ważne są szczepienia przypomina dr Piotr Wysocki z Zakładu Biochemii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. - Pamiętajmy, że nieszczepione dziecko to osoba, która jest narażona na ogromne niebezpieczeństwo kontaktu  z patogenem, który może je zabić - podkreślił specjalista. Jako przykład podał Włochy czy Rumunię, gdzie dzieci nie są szczepione na odrę. - To spowodowało, że ta choroba wróciła i zbiera swoje żniwo - uzupełnił lekarz.

Warto przypomnieć, że w Kielcach realizowane są darmowe programy szczepień zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.  - Mamy pięć takich programów. Pierwszy, wprowadzony w 2006 roku, to program profilaktyki zakażeń pneumokokowych skierowanych do wszystkich nowonarodzonych dzieci. Obecnie  ten program jest kontynuowany  tylko w stosunku do dzieci, które urodziły się  przed pierwszym stycznia 2017 roku- informuje  Anna Dusza - Ciechanowska, główny specjalista w Referacie Promocji Zdrowia i Profilaktyki w Urzędzie Miasta Kielce.

Do drugiego programu należy profilaktyka zakażeń meningokokowych. - Ten program jest skierowany do dzieci, do drugiego roku życia oraz do młodzieży. Finansujemy także  szczepienia ospy wietrznej dzieciom do 3 roku życia, które nie uczęszczają do żłobka. Ważnym programem jest także szczepienie  12-letnich dziewczynek przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Niestety akurat na to szczepienie zgłasza się póki co mało dziewczynek. Dużą popularnością cieszą się natomiast szczepienia przeciwko grypie. Za darmo mogą korzystać z nich osoby po 55 roku życia - uzupełnia Anna Dusza Ciechanowska. 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO