Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Świętokrzyskie... innowacyjny region rozwoju medycyny

czwartek, 09 kwietnia 2015 13:21 / Autor: Robert Majchrzyk
Świętokrzyskie... innowacyjny region rozwoju medycyny
Świętokrzyskie... innowacyjny region rozwoju medycyny
Robert Majchrzyk
Robert Majchrzyk

Dzięki działalności Publicznego Banku Komórek Macierzystych z krwi pępowinowej, Województwo Świętokrzyskie zostało zauważone jako innowacyjny Region w zakresie rozwoju medycyny oraz biotechnologii na mapie Polski.

Publiczny Bank Komórek Macierzystych Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu powstał w odpowiedzi na Rezolucję Parlamentu Europejskiego nawołującą do dobrowolnego i nieodpłatnego dawstwa tkanek i komórek w celu ułatwienia znalezienia odpowiednich dawców na terenie Europy i pomoc w ratowaniu życia.

W Polsce działają banki prywatne, ale ich oferta ze względu na koszt nie jest dostępna dla większej części społeczeństwa. Brakowało miejsca, gdzie kobiety, których nie było stać na korzystanie z ich usług mogły deponować krew pępowinową – wyjaśnia Marcin Perz, Dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego.

W chwili obecnej za pomocą krwi pępowinowej i wyodrębnionych z niej komórek macierzystych możliwe jest wyleczenia ponad 70 chorób, w tym tak groźnych, jak schorzenia nowotworowe – ostre i przewlekłe białaczki. Równocześnie pobór komórek macierzystych z krwi pępowinowej jest alternatywą dla ich poboru ze szpiku kostnego.

Zanim stwierdzono przydatność krwi pępowinowej w medycynie, była ona traktowana jako zwykły odpad medyczny i wraz z łożyskiem trafiała do utylizacji, czyli zniszczenia. Dziś możemy ją przechowywać długoterminowo, nie tracąc przy tym jej największej wartości, czyli komórek macierzystych. Pobieranie krwi pępowinowej jest bezpieczne, jest to krótki, nieinwazyjny zabieg. Odbywa się on chwilę po narodzinach dziecka, jest bezbolesny i nie zagraża w żadnym stopniu matce, ani dziecku. Można ją pobrać zarówno podczas porodu siłami natury, jak i w trakcie cesarskiego cięcia – tłumaczy Marcin Perz.

Pobór oraz bankowanie krwi jest darmowe. Dzięki temu możne jest wzbogacenie puli krwi pępowinowej, które jest niepodważalnym dobrem społecznym oraz prowadzić dalsze badania nad jej potencjalnym i praktycznym wykorzystaniem na dużą skalę.

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO