Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Szansa dla pacjentów po chirurgicznym leczeniu raka krtani

poniedziałek, 09 stycznia 2023 10:02 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Szansa dla pacjentów po chirurgicznym leczeniu raka krtani
Fot. ŚCO
Szansa dla pacjentów po chirurgicznym leczeniu raka krtani
Fot. ŚCO
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Badania lekarza ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach są szansą dla pacjentów po chirurgicznym leczeniu raka krtani.  Dzięki nim uda się stworzyć protezy głosowe, które będą bezpieczniejsze i trwalsze.

Każdego roku w Polsce o raku krtani dowiaduje ponad 600 osób. U większości z nich niezbędna jest całkowita laryngektomia. W Świętokrzyskim  Centrum Onkologii w Kielcach standardowo u wszystkich pacjentów operowanych z powodu tego nowotworu  jednoczasowo podczas zabiegu implantuje się protezę głosową.

– Metoda rehabilitacji głosowej przy użyciu protez głosowych jest obecnie złotym standardem. Pozwala pacjentom po całkowitym usunięciu krtani, wrócić w pełni do życia zawodowego i społecznego – tłumaczy dr n.med. Jakub Spałek z Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi w ŚCO.

Niestety ta metoda ma też wady. Protezy głosowe muszą być wymieniane.

– Protezy głosowe ulegają zniszczeniu i uszkodzeniu. To z kolei może doprowadzić do niebezpiecznych dla pacjenta powikłań. Mowa chociażby o przecieku treści przełykowej do dróg oddechowych. Dlatego pacjenci z takimi protezami muszą być pod stałą  kontrolą, a same protezy systematyczne wymieniane. Średni czas użytkowania protez waha się od dwóch do osiemnastu miesięcy – informuje dr Spałek.

Specjalista wraz z zespołem zbadał główne przyczyny tych uszkodzeń.

– Z naszych badań wynika, że odpowiadają za to głównie grzyby z rodziny drożdżakowatych. Zbadaliśmy też możliwość modyfikacji powierzchni protezy przy użyciu nanocząsteczek- wyjaśnia lekarz.

Jak się okazuje, nanocząsteczki mają silne właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne.  

– Otrzymaliśmy obiecujące wyniki, które  mogą pomóc w stworzeniu takiej protezy, która będzie bardziej wytrzymała i bezpieczniejsza dla pacjenta – uzupełnia dr Jakub Spałek.

Dr Jakub Spałek badania prowadził pod kierunkiem prof. Roberta Buckiego i dr. n. med. Sławomira Okły. Klinika Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi ŚCO jako jeden z pierwszych ośrodków w Polsce wdrożyła ponad 20 lat temu chirurgiczną rehabilitację głosu i mowy u pacjentów po całkowitej laryngektomii. Od 2001 wykonano w tym ośrodku ponad 850 takich zabiegów. Po zabiegu pacjent rozpoczyna naukę mówienia i wychodzi ze szpitala mówiąc swoim głosem. Liczba pacjentów z wszczepioną protezą głosową, którzy podlegają regularnej kontroli i rehabilitacji w ŚCO jest największa w porównaniu do innych ośrodków wykonujących tego typu zabiegi w Polsce oraz Europie

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO