Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Tak będą wyglądać nowe bilety. Sprzedaż ruszy w przyszłym tygodniu

piątek, 09 grudnia 2022 10:44 / Autor: Weronika Kępa
Tak będą wyglądać nowe bilety. Sprzedaż ruszy w przyszłym tygodniu
Tak będą wyglądać nowe bilety. Sprzedaż ruszy w przyszłym tygodniu
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Od 1 stycznia 2023 roku mieszkańców Kielc czekają wyższe opłaty za przejazdy komunikacją. To pokłosie decyzji podjętej w listopadzie przez miejskich rajców. Przypomnijmy, że bilet normalny w strefie miejskiej zdrożeje z 3,40 do czterech złotych, a ulgowy ze 1,70 do dwóch. W strefie aglomeracyjnej bilet normalny zdrożeje o 1,40 zł z kolei ulgowy o 70 groszy.

Bilety po nowych cenach będzie można kupować już od przyszłego tygodnia.

– Nowe wzory są już zamówione. W najbliższych dniach pojawią się one w naszym magazynie i będziemy je rozdysponowywać do punktów sprzedaży. To oznacza, że w przyszłym tygodniu będzie można już zakupić bilety z datą obowiązywania od nowego roku. Zachęcamy mieszkańców, szczególnie tych, którzy muszą wymienić swoje bilety okresowe, aby zrobili to jeszcze w grudniu, bo spodziewamy się, że w styczniu będzie natłok i bardzo długie kolejki – mówi Barbara Damian, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach.

Miasto zachęca mieszkańców przede wszystkim do korzystania z karty elektronicznej oraz biletów okresowych, które są o wiele tańsze niż jednorazowe.

– Podczas gdy jeden przejazd na bilecie papierowym kosztuje cztery złote, kupując kartę elektroniczną najdroższy bilet kosztuje 3,80. Całość jest oczywiście uzależniona od liczby przejechanych przystanków. Ulgi wprowadziliśmy również dla mieszkańców miasta rozliczających podatki w Kielcach, którzy zdecydują się na zakup biletu sieciowego na 14, 30, 60 lub 90 dni. Jest to zniżka w wysokości dziesięciu procent – tłumaczy Barbara Damian.

3z.jpg

4z.jpg

Bilet ze zniżką może otrzymać osoba dorosła mieszkająca i rozliczająca podatek w Kielcach oraz dziecko, którego co najmniej jeden rodzic zamieszkuje w mieście i rozlicza tu podatek. By go otrzymać należy wypełnić wniosek dostępny na stronie internetowej ZTM-u, a następnie udać się do jednego z punktów sprzedaży i okazać dokument tożsamości oraz PIT.

– Oczywiście wiemy, że obecnie mieszkańcy dysponują PIT-em za 2021 rok. Zastanawialiśmy się jak rozwiązać ten problem i postanowiliśmy, że zaufamy kielczanom. Każdy kto przyjdzie do nas w grudniu lub na początku przyszłego roku ze „starym” PIT-em otrzyma zniżkę, która będzie obowiązywać aż do 30 kwietnia 2024 roku – kwituje dyrektor ZTM-u.

Bilety okresowe zakupione przed dniem wejścia w życie uchwały obowiązują do daty utraty ich ważności. Z kolei bilety jednorazowe, jednogodzinne i dobowe zakupione po cenach obowiązujących przed dniem wejścia w życie uchwały obowiązują do 28 lutego 2023 roku.

1z.jpg

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO