Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

Wkrótce pierwszy etap rewitalizacji Parku Miejskiego

czwartek, 14 stycznia 2021 11:45 / Autor: Mateusz Kaczmarczyk
Wkrótce pierwszy etap rewitalizacji Parku Miejskiego
Wkrótce pierwszy etap rewitalizacji Parku Miejskiego
Mateusz Kaczmarczyk
Mateusz Kaczmarczyk

Za dwa tygodnie rozpocznie się pierwszy etap rewitalizacji Parku im. Staszica w Kielcach. Nie oznacza to jednak końca kłopotów miasta z tą długo wyczekiwaną inwestycją.

Jutro ma nastąpić podpisanie umowy pomiędzy „Zielenią Miejską”, a podwykonawcą. Roboty rozpoczną się po 14 dniach od domknięcia formalności.

- Pierwszy etap prac rewitalizacyjnych polega na usunięciu starych, martwych, lub mocno obumarłych drzew i krzewów – tłumaczy Sebastian Wróblewski z Referatu Ochrony Przyrody Urzędu Miasta Kielce. Ze wszystkich 950 drzew, do wycinki zostało przekazane 10 procent, czyli 94, z czego 19 już usunięto ze względu na ich zły stan. Pozostałe przejdą zabiegi odmładzające, takie jak wycięcie wysuszonych gałęzi. Na stałe zostaną usunięte drzewa dzikie, które przeszkadzały w rozroście pozostałej, zaplanowanej zieleni w parku. Te, które znajdują się w planie, będą zastąpione nowymi.

Pierwszy etap rewitalizacji Parku Miejskiego ma zostać zakończony w lutym.

Całość inwestycji, oprócz wycięcia starych drzew, zakłada odnowienie alejek i stawu oraz nabrzeża. Zakres prac wyceniony jest na 11 mln zł. Pierwotnie pieniądze na ten cel miały zostać pozyskane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, ale Kielce nie otrzymały z niego ani złotówki. Do kolejnej, znaczniej mniejszej, grudniowej transzy zgłoszono jedynie kilka najważniejszych, drogowych inwestycji.

Póki nie znajdą się pieniądze, dalsze prace będą zawieszone.

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO