Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Planuje długie życie

24 października - Światowy Dzień Walki z Otyłością. Otyłość wśród dzieci - cz. 1

wtorek, 20 października 2020 14:12 / Autor: Radio eM
24 października - Światowy Dzień Walki z Otyłością. Otyłość wśród dzieci - cz. 1
24 października - Światowy Dzień Walki z Otyłością. Otyłość wśród dzieci - cz. 1
Radio eM
Radio eM

CYKL AUDYCJI EDUKACYJNYCH, REALIZOWANYCH W RAMACH KAMPANII SPOŁECZNEJ MINISTRA ZDROWIA „PLANUJĘ DŁUGIE ŻYCIE”

Od 4 sierpnia w każdy wtorek, środę i czwartek o godz. 12.12 zapraszamy na audycje edukacyjne poświęcone profilaktyce nowotworowej w ramach kampanii społecznej Ministra Zdrowia „Planuję długie życie”.

Otyłość to choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz więcej osób, także najmłodszych. To druga po paleniu papierosów najczęstsza przyczyna występowania poważnych problemów zdrowotnych, w tym nowotworów złośliwych. Światowy Dzień Walki z Otyłością ma na celu podnoszenie świadomości na temat zapobiegania i leczenia tej choroby.  Jakie są skutki otyłości w wieku dziecięcym?  Czy można z niej wyrosnąć?  Jaka jest skala zjawiska w Polsce, co można zrobić aby przeciwdziałać otyłości? Skąd wiemy czy dziecko jest otyłe lub ma nadwagę?  Jakie są najczęstsze przyczyny i skutki nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży? Jak uczyć dzieci i młodzież konsekwencji w zdrowych nawykach żywieniowych? W jakiś sposób przekazywać dzieciom i młodzieży wiedzę dotyczącą zdrowego stylu życia?

Na te i inne pytania odpowie Joanna Zajęcka, psychodietetyk, ze Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka.

 

Planuję długie życie to hasło przewodnie kampanii społecznej Ministra Zdrowia. Jej celem jest ograniczenie zachorowalności na nowotwory przez redukcję czynników ryzyka, zwiększenie poziomu zgłaszalności na badania przesiewowe. Szacuje się, że nawet ponad 90 procent wszystkich nowotworów złośliwych związanych jest ze stylem życia każdego z nas i czynnikami zewnętrznymi, które możemy modyfikować lub eliminować (np. narażenie na dym tytoniowy).

Kampania społeczna „Planuję długie życie” realizowana jest w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, finansowana ze środków Ministra Zdrowia. Celem nadrzędnym Strategii jest wzrost odsetka osób przeżywających pięć lat od zakończenia terapii onkologicznej oraz zmniejszenie zapadalności na choroby nowotworowe.

 

             Logo BO MZ RGB                                

logo planuje poziom web

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO