Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Planuje długie życie

Listopad miesiącem profilaktyki zdrowotnej mężczyzn - rak gruczołu krokowego cz.2

środa, 04 listopada 2020 11:50 / Autor: Radio eM
Listopad miesiącem profilaktyki zdrowotnej mężczyzn - rak gruczołu krokowego cz.2
Listopad miesiącem profilaktyki zdrowotnej mężczyzn - rak gruczołu krokowego cz.2
Radio eM
Radio eM

CYKL AUDYCJI EDUKACYJNYCH, REALIZOWANYCH W RAMACH KAMPANII SPOŁECZNEJ MINISTRA ZDROWIA „PLANUJĘ DŁUGIE ŻYCIE”

Od 4 sierpnia w każdy wtorek, środę i czwartek o godz. 12.12 zapraszamy na audycje edukacyjne o profilaktyce nowotworowej w ramach kampanii społecznej Ministra Zdrowia „Planuję długie życie”.

Rak gruczołu krokowego to najczęstszy nowotwór złośliwy u mężczyzn. Liczba nowo rozpoznawanych przypadków sięga około 16 tysięcy rocznie. W Polsce żyje około 120 tysięcy mężczyzn, u których rozpoznano ten nowotwór. Mimo postępów w rozpoznaniu i leczeniu tego nowotworu rocznie umiera z tego powodu około 5 tysięcy chorych.

Listopad został uznany na całym świecie miesiącem solidarności  z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowe oraz rakiem jądra. To również czas edukacji dotyczącej profilaktyki nowotworów męskich.

Zaleca się badanie urologiczne wśród mężczyzn po 50 roku życia oraz oznaczenie stężenia PSA w surowicy krwi. Jest to marker nowotworowy, którego stężenie we krwi wzrasta w przypadku nowotworu. Za wartości bezpieczne uznaje się stężenie poniżej 1.0 ng/ml wieku do 59 lat i poniżej 2 ng/ml w wieku poniżej 60-70 lat. Wówczas można wykonywać kolejne badania w odstępach 2-letnich. Podwyższone stężenie PSA nie musi oznaczać obecności nowotworu. Wtedy potrzebna jest opinia urologa.

 

 

Planuję długie życie to hasło przewodnie kampanii społecznej Ministra Zdrowia. Jej celem jest ograniczenie zachorowalności na nowotwory przez redukcję czynników ryzyka, zwiększenie poziomu zgłaszalności na badania przesiewowe. Szacuje się, że nawet ponad 90% wszystkich nowotworów złośliwych związanych jest ze stylem życia każdego z nas i czynnikami zewnętrznymi, które możemy modyfikować lub eliminować (np. narażenie na dym tytoniowy).

Kampania społeczna „Planuję długie życie” realizowana jest w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, finansowana ze środków Ministra Zdrowia. Celem nadrzędnym Strategii jest wzrost odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej oraz zmniejszenie zapadalności na choroby nowotworowe.

 

             Logo BO MZ RGB                                

logo planuje poziom web

              
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO