Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Krew pilnie potrzebna!

piątek, 21 czerwca 2019 13:02 / Autor: Radio eM
Krew pilnie potrzebna!
Krew pilnie potrzebna!
Radio eM
Radio eM

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz wszystkie placówki lecznicze w regionie proszą mieszkańców Świętokrzyskiego o honorowe oddawanie krwi. Sytuacja jest naprawdę dramatyczna.

W wakacje zapotrzebowanie na ten cenny lek wzrasta, a na jego oddanie potrzeba zaledwie godzinę – tyle trwa wypełnienie formularza, wstępne badanie i pobranie krwi. – Nie chcemy dramatyzować, lecz promować ideę honorowego krwiodawstwa w naszym regionie – zapewnia Jerzy Stalmasiński, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. – Służba zdrowia nieustannie się rozwija. Jeżeli chcemy być zdrowi i bezpiecznie czuć się na oddziałach zabiegowych, musimy się w ten rozwój włączyć. Istota solidarności społecznej polega na tym, aby ludzie zdrowi pomagali chorym, także oddając krew.

W tym roku świętokrzyskie szpitale potrzebować będą około 37 tysięcy donacji. Kilka lat temu potrzeby były o kilka tysięcy mniejsze.

Najgorszy jest lipiec

Codziennie do Centrum zgłasza się około stu osób, które chcą oddać krew, jednak aby zaspokoić potrzeby regionalnych lecznic, ta liczba powinna wzrosnąć do 150. Największe zapotrzebowanie przypada na lipiec. – Wojewódzki Szpital Zespolony jest największym beneficjentem krwi. Ma oddziały unikatowe w skali województwa, między innymi kardiochirurgię czy hematologię dziecięcą. Ich pacjenci nie mogą czekać, dlatego bardzo prosimy o wsparcie – apeluje Bartosz Stęplewski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.

Doktor Grażyna Karolczyk, kierownik Oddziału Onkologii i Hematologii Dziecięcej w WSzZ podkreśla, że oddział musi mieć stałe zapasy krwi: – Każde przesunięcie rozpoczęcia leczenia stanowi ogromne zagrożenie dla życia naszych pacjentów. Szczególnie trudne są dla nas przypadki osób z bardzo rzadką grupą krwi, na przykład AB-, zwłaszcza gdy muszą mieć codziennie toczoną krew. Bez wsparcia Regionalnego Centrum Krwiodawstwa nie byłoby możliwe.

Potrzebne głównie grupy ujemne

Jednym z najbardziej „krwiochłonnych” oddziałów jest kardiochirurgia. – Do najlżejszego nawet zabiegu potrzebujemy minimum dwóch jednostek krwi. Są jednak sytuacje wyjątkowe, choćby operacje tętniaków, w których trzeba prowadzić transfuzję wymienną, nawet kilkukrotną. Zapotrzebowanie jest zatem ogromne. Największy problem mamy z grupami ujemnymi – wyjaśnia Edward Pietrzyk, kierownik kliniki kardiochirurgii w WSzZ.

O oddawanie krwi apeluje również Świętokrzyskie Centrum Onkologii. – W 2016 roku mieliśmy trzy tysiące hospitalizacji, natomiast w 2018 już cztery tysiące trzysta. To pokazuje, jakie mamy potrzeby.  Często musimy rozpoczynać leczenie natychmiast, szczególnie gdy zgłaszają się do nas pacjenci w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, np. z ostrą białaczką. W takich sytuacjach potrzebujemy po kilkudziesiąt jednostek krwi na jedną hospitalizację – informuje doktor Agnieszka Stelmach-Gołdyś, zastępca kliniki hematologii i transplantacji szpiku w ŚCO

***

Jedna osoba oddaje jednorazowo 450 mililitrów krwi – to jedna jednostka. Dla zdrowia to żaden ubytek, choć do oddania tego życiodajnego płynu trzeba  dobrze się przygotować. Nie wszyscy chętni o tym wiedzą. Trzeba więc wypić więcej wody niż zwykle i zjeść lekki posiłek. Krew może oddać każda  zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, o wadze ciała powyżej 50 kg. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Jagiellońskiej 66 w Kielcach oraz jego oddziały terenowe zapraszają od poniedziałku do piątku.

Magdalena Nowak

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO