Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Troszczą się o środowisko. Wygrali konkurs

wtorek, 09 czerwca 2020 11:51 / Autor: Beata Kwieczko
Troszczą się o środowisko. Wygrali konkurs
Fot. Urząd Marszałkowski
Troszczą się o środowisko. Wygrali konkurs
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Szkoła Podstawowa w Oblęgorku, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach i Publiczna Szkoła Podstawowa w Rudzie Malenieckiej to laureaci konkursu na najlepszy miniprojekt edukacyjny z zakresu biogospodarki, zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Konkurs dla nauczycieli i ich podopiecznych został ogłoszony w drugiej połowie zeszłego roku. Jego celem było kształtowanie proekologicznych postaw, zapoznanie z pojęciem biogospodarki i pokazanie, jak łatwo może się w nią zaangażować każdy z nas. Szczególny nacisk położono na źródła zanieczyszczeń powietrza, ich wpływ na człowieka i środowisko oraz sposoby zmniejszania ich emisji. Uczniowie pod kierunkiem opiekunów projektu, używali m.in. prostych metod monitorowania i dokumentowania stanu powietrza, organizowali spotkania i akcje edukacyjne oraz przeprowadzili szereg przyrodniczych eksperymentów. Efekty swojej wielomiesięcznej pracy przedstawili w formie polsko-angielskiej prezentacji PowerPoint, opatrzonej zdjęciami, wykresami, krótkimi filmami i innymi ciekawymi materiałami multimedialnymi.

W konkursie wzięło udział 53 uczniów z terenu województwa świętokrzyskiego Pierwsze miejsce zdobyła drużyna Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku pod kierunkiem Jarosława Skoczylasa. Drugie miejsce przyznano miniprojektowi realizowanemu przez uczniów z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach kierowanemu przez Elżbietę Wołoszyn. Trzecie miejsce zajął zespół Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Rudzie Malenieckiej pod opieką Wioletty Flejterskiej. Ponadto wyróżnienie otrzymali wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczego im. Marii Majewskiej w Kielcach, należącego do kieleckiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, którzy pracowali pod kierunkiem Katarzyny Zawiszy.

- Rosnąca w nas wszystkich potrzeba ochrony środowiska naturalnego wynika z coraz większej świadomości zagrożeń, jakie przynoszą różne formy działalności człowieka - mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego. - Ważną rolę w tym procesie odgrywa kształtowanie u współobywateli odpowiedzialności za stan przyrody. Uwrażliwienie najmłodszych na stan środowiska w którym żyją, na potrzebę kontaktu z nieskażoną przyrodą, to nasza nadzieja na przyszłość - dodaje.

Zwycięskie prezentacje zobaczyć można na stronie http://www.rdi2club.umws.pl/pl/item/82-biogospodarka-w-szkole-gwarancja-ciekawych-zajec. Więcej informacji o biogospodarce i jej znaczeniu dla naszej przyszłości, można znaleźć na świętokrzyskiej stronie projektu RDI2CluB oraz platformie Biobord.eu.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO