Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Cytomammobus ŚCO wyrusza w trasę po przerwie związanej z koronawirusem

poniedziałek, 29 czerwca 2020 13:09 / Autor: Magdalena Nowak
Cytomammobus ŚCO wyrusza w trasę po przerwie związanej z koronawirusem
Cytomammobus ŚCO wyrusza w trasę po przerwie związanej z koronawirusem
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa  w trasę ruszył cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Panie mogą znów skorzystać  w mobilnym gabinecie z finansowanych przez NFZ badań mammograficznych i cytologicznych.  

Jak informuje dr Leszek Smorąg, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej w ŚCO, cytologia w mobilnym gabinecie jest wykonywana nowszą metodą niż klasyczna. – Robimy cytologię na podłożu płynnym, co daje nam później możliwość przeprowadzenia dodatkowych badań, czyli diagnostyki wirusologicznej bez udziału pacjentki. W województwie świętokrzyskim jesteśmy prekursorem tych badań – tłumaczy dr Smorąg.

– Mammografia wykonywana jest natomiast w sposób cyfrowy. W naszym województwie najwięcej kobiet choruje na raka piersi, jednak dzięki badaniom i większej świadomości społecznej coraz więcej pań udaje się wyleczyć i nie jest to pierwsza przyczyna zgonów w naszym województwie jeśli chodzi o nowotwory. W dalszym ciągu współczynniki zgłaszalności na badania nas nie zadowalają, w przypadku mammografii jest to 40 procent, a cytologii - niecałe 30 – dodaje specjalista.

Z profilaktycznej mammografii mogą bezpłatnie skorzystać mieszkanki województwa świętokrzyskiego w wieku 50-69 lat. Rejestracja na badanie pod nr telefonu: 607 77 88 88.

Bezpłatne badania cytologiczne są przeznaczone dla mieszkanek województwa świętokrzyskiego w wieku 25-59 lat. Rejestracja na badania pod nr telefonu: 609 99 00 33. W najbliższych dniach cytomammobus odwiedzi Ponidzie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO